کدخبر: ۲۶۰۵۸۸ لینک کوتاه

کدخدایی: از محمود صادقی شکایت کرده‌ایم/ مجلس قانون انتخابات را اصلاح کند/ نماینده سروان دوباره تائید صلاحیت می‌شود؟

اقتصادنیوز: سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به روند نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر مصوبات مجلس تاکید کرد: این روند از سال ٨٤ انجام می‌‌شد و تفویض به مجمع صورت می‌‌گرفت. بعدا به درخواست مجمع، هیاتی تشکیل شد و هیچ اشکالی به آن وارد نیست و دوستان در مجلس و مجمع با هم همکاری می‌‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، عباسعلی کدخدایی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، در پاسخ به سوالی درخصوص شکل‌‌گیری رویه خلاف قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لایحه FATF گفت: من این مطلب را چند بار توضیح داده‌‌ام و مفصل به صورت دقیق توضیح داده‌‌ام.

وی ادامه داد: این روند از سال ٨٤ انجام می‌‌شد و تفویض به مجمع صورت می‌‌گرفت. بعدا به درخواست مجمع، هیاتی تشکیل شد و هیچ اشکالی به آن وارد نیست و دوستان در مجلس و مجمع با هم همکاری می‌‌کنند.

مجلس هرچه سریع‌‌‌‌تر قانون انتخابات را تصحیح کند

این حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اظهاراتش درباره ردصلاحیت شدن آیت‌‌‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: من بحثی را مطرح کردم که حقوقی بود و امیدوار بودم حقوقی‌‌ها در این زمینه اظهارنظر کنند.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان بعد از ماجرای نماینده سراوان می‌خواهد رویه خود را تغییر دهد؟ تصریح کرد: هر آنچه قانونگذار برای ما تعیین کند، عمل می‌‌کنیم و از مجلس هم خواستیم هرچه سریع‌‌‌‌تر قانون انتخابات را تصحیح کنند.

مکانیزم انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان حداقلی است

وی درخصوص دایره مصونیت نماینده‌‌ها نیز به اصل ٨٦ اشاره کرد.

این عضو شورای نگهبان درخصوص توییت خود در رابطه با حداقلی بودن نظارت شورای نگهبان و تاثیر این مسئله ردصلاحیت‌‌های گسترده خاطرنشان کرد: ما سوال‌مان این است که بیش از شش هزار نفر تایید شده‌‌‌اند. از این تعداد افراد دیگری هم می‌‌‌‌توانستند انتخاب شوند. مکانیزم انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان حداقلی است. من عرض کردم علاوه بر شورای نگهبان، ابزار دیگر نظارت رای مردم است و ابزار شایسته‌‌سنجی وجود ندارد.

شورای نگهبان از محمود صادقی شکایت کرده است

کدخدایی درخصوص آرای باطله در مجلس ابراز داشت: به آیین‌‌نامه داخلی مجلس باید مراجعه کنید.

وی درخصوص الحاق ایران به کنوانسیون پاریس هم بیان کرد: هرآنچه برای ما ارسال شود، آن زمان اعمال نظر خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان درخصوص اظهارات محمود صادقی درخصوص پول گرفتن رابطین شورای نگهبان یادآور شد: از ایشان شکایت کرده‌‌‌ایم و هیات نظارت باید وظیفه خود را انجام دهد.

تایید صلاحیت نماینده سروان در دور بعدی مجلس بستگی به نظر اعضای شورای نگهبان دارد

کدخدایی درخصوص تداخل ریاست مجمع تشخیص و عضویت در شورای نگهبان عنوان کرد: قبلا هم این مورد پیش آمده و مشکلی نیست.

وی درخصوص حکم نماینده سراوان که آیا در دور بعد در تایید صلاحیت تاثیر دارد؟ گفت: این منوط به نظر اعضای شورای نگهبان است.

منتظر رفع ایرادات لایحه CFT هستیم

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در رابطه با لایحه CFT که بخشی از لوایح تایید شده و برخی تایید نشده گفت: این موضوع مسئله‌‌‌ای ایجاد نمی‌‌‌کند و منتظر رفع سایر ایرادات هستیم.

کدخدایی درخصوص ورود شورای نگهبان به بودجه شرکت‌‌‌های دولتی اظهار داشت: امیدواریم نمایندگان برای شفافیت این بودجه‌‌ها تلاش کنند.

ابزارهای نظارتی شورای نگهبان حداقلی است

وی درخصوص ابزارهای نظارتی شورای نگهبان تصریح کرد: ما را به زیاده‌‌خواهی متهم می‌‌کنند ولی ابزارهای نظارتی ما حداقلی است و برای نظارت بیشتر نیازمند قانون هستیم.

این عضو شورای نگهبان ادامه داد: ما نسبت به همه مصوبات مجلس هیچ نظری نمی‌‌‌دهیم و هر گاه از ما نظر بخواهند، مشاوره می‌‌دهیم و نظر شورای نگهبان منوط به ارسال به شورای نگهبان است.

کدخدایی درباره تاخیر ٢٠ روزه ورود بودجه به مجلس و سازوکار شورای نگهبان برای تسریع بررسی خاطرنشان کرد: امسال نیز مانند سال گذشته همزمان با اعلام نظر مجلس همزمان در شورای نگهبان نیز به بررسی می‌پردازیم.