جنجال استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا

کدخبر: 260600
اقتصادنیوز؛ رشیده طلیب، عضو فلسطینی‌الاصل مجلس نمایندگان آمریکا کار خود را با جنگ لفظی با «دونالد ترامپ» به دلیل پافشاری بر لزوم استیضاح و برکناری رئیس جمهور این کشور آغاز کرد. در همین حال نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان مطرح کردن بحث استیضاح ترامپ در شرایط کنونی را تفرقه‌آمیز دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «رشیده طلیب» که در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا توانسته به عنوان یک زن مسلمان به مجلس نمایندگان ایالات متحده راه بیابد بعد از ادای سوگند بر عزم خود برای استیضاح ترامپ و حتی برکناری وی از مقام ریاست جمهوری تاکید کرد.

رشیده طلیب به عنوان اولین فردی که با اصالت فلسطینی به کنگره آمریکا راه یافته، سخنان بسیار تندی را علیه ترامپ ایراد کرد که همین امر موجب واکنش رئیس جمهور ایالت متحده شد.

ترامپ در واکنش به سخنان طلیب عنوان داشت که این اظهارات شرم آور هستند و وی رشیده طلیب را نمی شناسد.

واکنش ترامپ به اظهارات رشیده طلیب در حالی است که احتمال استیضاح وی از سوی کنگره افزایش یافته و خود ترامپ نیز این خطر را حس کرده و همین امر موجب شد تا وی عصر دیروز پیامی را در توئیتر منتشر کند.

ترامپ در این پیام با اشاره به تصمیم دموکرات ها برای استیضاح وی نوشت: چگونه رئیس جمهوری را استیضاح می کنید که احتمالا بزرگترین انتخابات را برنده شده، هیچ کار اشتباهی انجام نداده (با روسیه مرتبط نبوده و این دموکرات ها هستند که با روسیه در ارتباط هستند)، موفق ترین دو سال ابتدایی ریاست جمهوری را در مقایسه با هر رئیس جمهوری دیگری داشته و با ۹۳ درصد محبوب ترین فرد در تاریخ حزب جمهوریخواه بوده است.

گفتنی است، با قدرت گرفتن دموکرات ها در کنگره، یکی از اقداماتی که به احتمال زیاد علیه ترامپ انجام خواهد شد استیضاح وی است.

صحبت از احتمال استیضاح ترامپ در روزهای اخیر، بعد از شکایتی که دادستان‌ها از او در منطقه جنوبی نیویورک‌ تنظیم کرده‌اند شدت گرفته است. در آن شکایت‌نامه، دادستان‌ها برای اولین بار به طور مستقیم ادعا کرده‌اند که اقدامات غیرقانونی وکیل ترامپ به دستور شخص او انجام شده است.

دموکرات‌ها در روزهای اخیر گفته‌اند که اقدامی که ترامپ انجام داده جزء «جرایم قابل استیضاح» است و او حتی ممکن است بعد از اتمام دوره اول ریاست‌جمهوری روانه زندان شود.

پلوسی: مساله استیضاح ترامپ در حال حاضر تفرقه‌آمیز است

نانسی پلوسی رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا با مخالفت با طرح استیضاح در وضعیت کنونی آن را گزینه‌ای "تفرقه‌آمیز" دانست. اما او تاکید کرد استفاده یکی از قانونگذاران از واژگانی در توصیف دونالد ترامپ "وخیم‌تر" از لحن صحبت کردن شخص رئیس‌جمهوری آمریکا نیست.

SUDVCVfcZfD3

پلوسی در مصاحبه با ام‌اس‌ان‌بی‌سی تاکید کرد: معتقدم که ما خواستار اتحاد و کنار هم قرار دادن مردم هستیم. استیضاح رویکرد بسیار تفرقه‌آمیزی است و ما نباید بدون حقایق چنین رویکردی داشته باشیم.

اظهارات پلوسی پس از انتشار سخنانی منتسب به یک عضو جدید کنگره مطرح شد که از واژگانی "نامناسب" استفاده کرده و گفته بود دموکرات‌ها قصد استیضاح ترامپ را دارند. پلوسی تاکید کرد: به طور کلی این لحنی نیست که من بخواهم از آن استفاده کنم اما با این حال معتقدم که نباید آن را بزرگ جلوه دهیم. لحن آن نماینده (رشیده طلیب) بدتر از لحن رئیس‌جمهوری آمریکا نبوده است.

او همچنین از افزایش فشار بر ترامپ و جمهوری‌خواهان برای حمایت از بازگشایی اکثر بخش‌های دولت خبر داد و گفت، رئیس‌جمهوری آمریکا فیش‌های حقوقی کارکنان دولت را بر سر دیوار مرزی‌اش گروگان گرفته است. پلوسی تاکید کرد: مساله دیوار و تعطیلی دولت واقعا هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. واقعا مرتبط کردن این دو غیر مسوولانه است.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت، روابط ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری روسیه)-ترامپ خطرناک است. پلوسی گفت: معتقدم روابط رئیس‌جمهوری آمریکا با مجرمان و آدم‌کش‌هایی در سراسر جهان ترسناک است... واقعا ولادیمیر پوتین؟ به نظرم خطرناک است.  

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید