کدخبر: ۲۶۱۴۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ریابکوف:تصور خروج کامل آمریکا از سوریه در حال حاضر دشوار است/قصد حضور نظامی در افغانستان نداریم

ریابکوف:تصور خروج کامل آمریکا از سوریه در حال حاضر دشوار است/قصد حضور نظامی در افغانستان نداریم

اقتصادنیوز: معاون وزیر خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) تاکید کرد، با توجه به موضع قدرتمند افرادی که در واشنگتن از ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه حمایت می‌کنند، تصور خروج کامل آمریکا از سوریه در شرایط کنونی بسیار دشوار است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: به نظر من موضع افرادی که در واشنگتن خواهان تداوم حضور نظامی‌ آمریکا در سوریه هستند بسیار قوی و قدرتمند است؛ حضوری که غیرقانونی و نقض قوانین بین المللی محسوب می‌شود.

وی افزود: به خاطر حضور نظامی فیزیکی در شرایط کنونی که واشنگتن در رقابتی توقف ناپذیر برای سلطه جهانی در آن گرفتار است و همچنین با توجه به تلاشی که آمریکا برای حضور در همه نقاط جهان و حل مسائل تنها با رعایت شرایط خودش دارد، من نمی‌توانم خروج کامل و بدون مشکل آمریکا از سوریه را تصور کنم.

ریابکوف همچنین گفت: حتی اگر  اعلام هم نشود، مذاکرات میان مسکو و واشنگتن بر سر مساله سوریه متوقف نمی‌شود و هیچ وقفه طولانی در این مذاکرات وجود ندارد.

وی افزود: مذاکرات در خصوص جنبه‌های مختلف وضعیت و شرایط کنونی در سوریه متوقف نمی‌شود. این ارتباطات همیشه اعلام نمی‌شوند. اگر اطلاعات مربوط به آنها به طور گسترده‌ای در دسترس باشد، توجهات بیشتری را به خود جلب خواهند کرد. اما این ارتباطات در خصوص مسائل مختلف در جریان است. در آینده نزدیک مذاکراتی درخصوص موضوعاتی دیگر برقرار خواهد شد. وقفه در این ارتباطات متفاوت است اما هیچ وقفه طولانی وجود ندارد.

این مقام روس همچنین اعلام کرد: روسیه آماده است تا مذاکراتی را در سطوح دیپلماتیک و نظامی با آمریکا درباره پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد برگزار کند.

وی افزود: ما برای مذاکره آماده‌ایم البته اگر آمریکا برای این مساله آماده باشد. حتی اگر این مذاکرات فردا هم برگزار شود ما برای آن آماده هستیم. اما این مذاکره باید بر مبنای برابری حقوق برگزار شود.

ریابکوف همچنین درباره افغانستان نیز گفت که مسکو کاملا احتمال استقرار نیرو در افغانستان را منتفی می داند. وی تاکید کرد: حضور نظامی ما در افغانستان به هیچ وجه از گزینه‌های ما نیست و من این مساله را کاملا رد می‌کنم. چرا که روسیه دلیلی برای این کار نمی‌بیند. ما با دولت افغانستان در حوزه‌های امنیتی همکاری داریم و این همکاری تقویت شده، شکل گرفته و گسترش یافته است.