چاینا دیلی: پکن امتیاز غیرمنطقی به آمریکا نمی دهد

کدخبر: 261495
اقتصادنیوز: نشریه «چاینا دیلی» گزارش داد؛ چین مشتاق است تا اختلاف تجاری خود با ایالات متحده را متوقف سازد، اما در این مسیر هیچ 'امتیازات غیرمنطقی' به واشنگتن نخواهد داد و هرگونه توافق باید برای هر دو طرف با مصالحه همراه باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مذاکرات تجاری «دونالد ترامپ» و «شی جین پینگ» روسای جمهوری آمریکا و چین از روز دوشنبه 7 ژانویه در پکن آغاز شد و امروز چهارشنبه وارد سومین روز خود شده است؛ این اولین دیدار این دو رهبر پس از نشست پیشین در سنگاپور و اعلام آتش بس 90 روزه جنگ تجاری است که اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.

این نشریه، روز یکشنبه با انتشار مقاله ای اعلام کرد که موضع پکن در مورد آسیب جنگ تجاری بر اقتصاد هر دو کشور و ایجاد اختلال در نظم بین المللی تجارت و زنجیره های عرضه همچنان ثابت است.

با این حال، چین به وضوح اعلام کرده است که برای حل و فصل تنش های تجاری هیچ گونه 'امتیازات غیر منطقی' به واشنگتن اعطا نخواهد کرد و هرگونه توافق باید برای هر دو طرف با مصالحه همراه باشد.

به گفته ترامپ و دیگر مقامات ایالات متحده، مذاکرات به خوبی انجام می شود و نشانه هایی از پیشرفت در مسائلی همچون خرید کالاهای کشاورزی و انرژی آمریکا توسط پکن و همچنین افزایش دسترسی واشنگتن به بازارهای چین وجود دارد.

علاوه بر این، آمریکا و چین درگیر مسایل دریای جنوبی و تایوان هم هستند و حتی اگر در عرصه تجاری بتوانند تا اندازه ای مشکلاتشان را کاهش دهند اما باز هم سایه مناقشات سیاسی و نظامی میان آنها ممکن است هر توافقی در عرصه اقتصادی و تجاری را به بن بست بکشاند و هر مذاکره ای را بی حاصل بگذارد.

در حال حاظر تقاضای دیگر آمریکا از چین توقف سرقت مالکیت معنوی، انتقال اجباری تکنولوژی آمریکا توسط چین و تعهد پکن به وعده هایش است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما