آخرین تلاش‌ها برای عدم اجرای SPV

کدخبر: 261756
اقتصادنیوز: ادعاهای اخیر کشورهای دانمارک، هلند و بلژیک در راستای اعمال فشار بر ایران سرانجام به تصویب تحریم‌هایی از سوی اتحادیه اروپا علیه افراد و بخش‌هایی از وزارت اطلاعات ایران منتهی شد. به نظر می رسد در فضای کنونی پیش از آغاز اجرایی شدن ساز و کار ویژه مالی، تلاش های آمریکا برای بهره گیری از ابزارهای مختلف جهت برهم زدن اجماع ایجاد شده جهانی بر سر تداوم برجام تشدید شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا همواره در دهه های گذشته پیوندهای سیاسی و اقتصادی نزدیکی داشته اند اما این تعاملات پس از توافق برجام رشد چشمگیری داشت و با وجود خروج یکجانبه و غیرقانونی دولت ترامپ از این توافق (18 اردیبهشت ماه 97)، این مناسبات در چارچوب برجام تداوم داشته است. 

اروپا در مقاطع حساس و در بزنگاه های تاریخی برجام، درحد ظرفیت و توانایی خود تلاش کرده تا این توافق تداوم داشته باشد. اما گاهی در خود اروپا نیز اقداماتی از برخی کشورهای این قاره برای تحت فشار قرار دادن فضای مثبت ایجاد شده میان تهران و بروکسل انجام می شود که مناسبات همگرا را با فراز و نشیب های زیادی مواجه می سازد. 

بر اساس این گزارش، در آستانه آغاز دور دوم بازگشت تحریم های یکجانبه و غیرقانونی واشنگتن (13ابان ماه)، خبر دستگیری یک نروژی ایرانی تبار از سوی پلیس دانمارک به اتهام تلاش برای ترور یکی از اعضای گروه تروریستی «الاحوازیه» در این کشور منتشر شد. متعاقب آن ماجرای دستگیری افرادی در کشورهای هلند، بلژیک و دانمارک با ادعای بمب گذاری در محل گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در زمان سفر 'حسن روحانی' و 'محمدجواد ظریف' وزیر امورخارجه ایران به اروپا برای رایزنی با مقام های این قاره رسانه ای شد و این سناریو همچنان ادامه دارد. 

'آندرس ساموئلسون' وزیر امورخارجه دانمارک به تازگی با اعلام آغاز تحریم هایی علیه ایران در ارتباط با ادعاهای مربوط به سوء قصد به برخی مخالفان در اروپا، گفت که این تحریم ها تاثیری بر حمایت اروپا از برجام ندارد.

این اقدام دانمارک در حالی انجام می شود که گروه تروریستی الاحوازیه مسئولیت حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز در 30 شهریور را به عهده گرفت. در این حمله 24 نفر از شهروندان ایرانی از جمله چند غیرنظامی شهید شده و 60 نفر مجروح شدند. گاهی سیاست های نامتوازن اروپا در قبال جمهوری اسلامی ایران می تواند یک ذهنیت تاریخی از همکاری اقتصادی با اروپا را دچار فروپاشی کند و گاهی رفتار برخی کشورهای اروپایی در قبال معادلات سیاسی دوگانه است؛ چنین فرایندی می تواند به ایجاد فرایند دوگانه از سوی جمهوری اسلامی ایران نیز بیانجامد. 

رخداد دیگری که این فرضیه را ثابت می کند، در هلند اتفاق افتاده است کشوری نزدیک به دانمارک که روابط قدرتمندی با رژیم صهیونیستی دارد. 'استف بلاک' وزیر امور خارجه هلند مرگ 'محمدرضا کلاهی صمدی' عامل بمب گذاری ساختمان حزب جمهوری اسلامی را تایید کرده است.

بلاک در نامه ای به پارلمان هلند اعلام کرده که کلاهی در سال 2015 در منطقه المیره هلند کشته شده است.

کلاهی صمدی متولد 1338 از اعضای منافقین عامل انفجار 7 تیرماه 1360 در ساختمان حزب جمهوری اسلامی بوده که در جریان آن آیت الله سید محمد بهشتی و 72 مقام دولتی به شهادت رسیدند.

وی که به عنوان تکنسین تجهیزات صوتی در حزب جمهوری اسلامی کار می کرد، بمب را همراه خود به مقر حزب برد. به همین دلیل او عامل انفجار شناخته شد. سرانجام او بدون اینکه در دادگاهی در ایران محاکمه شود توانست از مرز خارج شده و به فرانسه بگریزد.

کلاهی یا 'علی معتمد' در 24 آذر 1394 (برابر 15 دسامبر 2015) در سن 56 سالگی در شهر آلمیره هلند در خیابان توسط فردی از نزدیک هدف گلوله قرار گرفت و همان روز در بیمارستان جان سپرد.

اقدامات برخی کشورهای اروپایی درحالی انجام می گیرد که ایران و اروپا در آستانه ایجاد ساز و کار ویژه مالی برای تسهیل در مراودات اقتصادی هستند و پیش از این نیز برخی کشورهای اروپایی نزدیک به آمریکا و رژیم صهیونیستی درچارچوب اقدامات ضد ایرانی به استمرار اقدامات گروه تروریستی علیه مردم ایران کمک کرده اند.

دو تحلیل عمده در خصوص رفتارهای دوگانه اتحادیه اروپا می توان تصور کرد، روندی که اساسا به دنبال ایجاد تغییرات در اجرای سناریوی فشار در قبال ایران است.

نخست اینکه، به نظر می رسد در فضای کنونی پیش از آغاز اجرایی شدن ساز و کار ویژه مالی، تلاش های آمریکا برای بهره گیری از ابزارهای مختلف جهت برهم زدن اجماع ایجاد شده جهانی بر سر تداوم برجام تشدید شده است، به ویژه اینکه در فضای برجام پساآمریکایی، رایزنی های دولت ترامپ برابر اجماع بین المللی بر سر برجام افزایش یافته و واشنگتن تلاش می کند تا با هر ابزاری این اجماع را بشکند.

دیدگاه دوم این است که برخی کشورهای اروپایی با وجود آگاهی از اقدام غیرقانونی حمایت از گروه های تروریستی، باز هم جمهوری اسلامی ایران را متهم به انجام اقدامات تروریستی می کنند تا مانع از راه اندازی ساز وکار مالی ویژه شوند.

اما نفس حضور گروهک تروریستی منافقین و گروهک الاحوازیه در اتحادیه اروپا که بارها خود به اقدام علیه شهروندان ایرانی اعتراف کرده اند، نشانه ای دیگر از حمایت آشکار از تروریسم تلقی می شود و می تواند روابط ایران و اروپا را با تنش هایی روبرو سازد.

در این زمینه وزیر امورخارجه کشورمان در توییتر خود با اشاره به شهادت 12 هزار ایرانی توسط منافقین، اروپا را به علت حمایت ها و میزبانی از این جانیان، شریک جرم این گروه تروریستی به حساب آورد.

ظریف در صفحه توئیتر خود افزود: اروپایی ها از جمله دانمارک، هلند و فرانسه پناهگاهی برای گروهکی هستند که 12 هزار ایرانی را شهید و با همراهی خود، 'صدام' را در جنایت علیه کردها کمک کردند؛ همانند دیگر تروریست هایی که هم اکنون قتل ایرانیان بی گناه را در اروپا طراحی می کنند.

وزیر امورخارجه ایران در پایان توئیت خود یادآور شد که محکوم ساختن ایران توسط اروپا، گناه آنها از مسوولیت مخفی کردن تروریست ها نمی رهاند.

آنچه باید اروپا در چنین شرایطی انجام دهد، خروج از رفتار دوگانه خود برای جلوگیری از پیگیری منافع و سیاست های متضاد است و در این میان جمهوری اسلامی ایران نیز باید در چارچوب تفاوت اروپای قدیم و جدید برای خود مرزهای همکاری با کشورهای این اتحادیه تعیین کند؛ اروپایی که قادر است منافع بلندمدت ایران را تامین کند یا اروپایی که در چارچوب منافع ملی قرار نمی گیرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما