کدخبر: ۲۶۲۵۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سرگذشت نجات بیت کوین از بزرگ ترین هک

اقتصاد نیوز:شبکه‌ بیت‌کوین در سال‌های اولیه‌ی معرفی، هکی را تجربه کرد که می‌توانست سرنوشت این ارز دیجیتال را برای همیشه تغییر داده و آن را نابود کند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از زومیت، در ۱‍۵ اوت سال ۲۰۱۰ (۲۴ مرداد ۱۳۸۹)، یک هکر ناشناس توانست شبکه‌ی بیت کوین را تاحدودی نابود کند. او ۱۸۴.۴۶۷ میلیارد سکه‌ی بیت‌کوین تولید کرد که با نام Value Overflow Incident در تاریخ صنعت ارز دیجیتال ثبت شد.

ساتوشی ناکاموتو پس از آگاهی از حمله‌ی صورت‌گرفته به شبکه‌ی بیت‌کوین، به‌سرعت یک هاردفورک را در آن شبکه پیاده کرده و بیت‌کوین‌های تقلبی را از شبکه‌ی اصلی خارج کرد. اقدام خالق بیت‌کوین در آن زمان، به‌نوعی زندگی این ارز دیجیتال و تاریخ پس از آن را نجات داد.

در توضیح اتفاق رخ‌داده در شبکه‌ی بیت‌کوین و استخراج آن حجم از سکه، باید بگوییم که کد موجود در شبکه‌ی بلاک‌چین بیت‌کوین، اساسا زمانی‌که خروجی‌ها بیش‌از‌حد بزرگ بودند، کار نمی‌کرد. هکر بزرگ‌ترین نفوذ تاریخ بیت‌کوین نیز از اشکال موجود در شبکه مطلع شد و از آن سوءاستفاده کرد. طبق تعریف بیت‌کوین، حداکثر ۲۱ میلیون از این سکه برای استخراج وجود دارد و در نفوذ مذکور، هکر توانسته بود ۸،۷۸۴ برابر سکه‌ی بیشتر تولید کند.

بیت کوین

اگر هک سال ۲۰۱۰ در بلاک‌چین بیت‌کوین خنثی نشده بود، این ارز دیجیتال در همان زمان، مرگ خود را تجربه می‌کرد. درنتیجه، اکوسیستم ارز دیجیتال که امروز می‌شناسیم، هیچ‌گاه به‌وجود نمی‌آمد. در آن‌صورت، قیمت بیت‌کوین به صفر می‌رسید؛ چرا که کاربرها متوجه می‌شدند می‌توان از شبکه‌ی آن سوءاستفاده کرد. درواقع، تمام اعتبار و اعتماد پیرامون بیت‌کوین از بین می‌رفت.

ساتوشی ناکاموتو، خالق مرموز و ناشناس بیت‌کوین، بلافاصله پس از انتشار خبر ایجاد چند میلیارد بیت‌کوین در فروم Bitcointalk، برای رفع آن دست به کار شده و در مدت ۳ ساعت، راه‌حل را پیاده‌سازی کرد. گوین اندرسن از توسعه‌دهنده‌های ابتدایی بیت‌کوین نیز درکنارر ناکاموتو کار می‌کرد تا راهکار مذکور، پیاده‌سازی شود.

۵ ساعت پس از اعلام خبر نفوذ، ساتوشی نسخه‌ی ۰.۳.۱ بیت‌کوین را عرضه کرد که امکان رخدادهای این‌چنینی را غیرممکن کرد. به‌علاوه، بلاک‌چین نیز به‌طور‌کامل بازطراحی شد تا ۱۸۴.۴۶۷ میلیارد سکه‌ی تولیدشده، از آن پاک شود.

راهکار ساتوشی برای پاک کردن بیت‌کوین‌های تقلبی، یک هاردفورک بود و در نتیجه‌ی آن، پس از عرضه‌ی نسخه‌ی ۰.۳.۱، دو شبکه‌ی بیت‌کوین وجود داشت. ساتوشی شبکه‌ی تقلبی را با دقت زیر نظر داشت و از استخراج‌کنندگان بیت‌کوین خواست که در آن شبکه، به استخراج نپردازند چون مانع از پیشرفت بلاک‌چین اصلی خواهد شد.

تنها ۱۹ ساعت پس از انتشار خبر نفوذ، شبکه‌ی صحیح بیت‌کوین به‌عنوان بلاک‌چین اصلی به کار خود ادامه داد. زنجیره‌ی مخرب، باز هم به کار خود ادامه داد و تا روز بعد، باز هم تعدادی از کاربران را قربانی خود کرد. درنهایت، زنجیره‌ی صحیحی که از نسخه‌ی ۰.۳.۱ به‌وجود آمد، همان شبکه‌ای شد که امروز، توسط همه‌ی بازیگران اکوسیستم بیت‌کوین استفاده می‌شود.