کدخبر: ۲۶۲۹۲۶ لینک کوتاه

در واکنش به رأی منفی پارلمان به طرح «ترزا می» برای برگزیت؛

مرکل: متأسفم/ ماس: توپ در زمین انگلیس است

اقتصادنیوز؛ آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نسبت به شکست طرح پیشنهادی «ترزا می» برای برگزیت در مجلس عوام بریتانیا، ابراز تاسف کرد و هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفت: اکنون توپ در زمین انگلیس است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در سخنانی در جمع خبرنگاران با ابراز تاسف نسبت به رای منفی مجلس عوام انگلیس به برگزیت گفت: از دولت انگلیس می خواهم تا در کوتاهترین زمان ممکن اطلاعات لازم و جامعی را در خصوص برنامه های آتی این کشور در مسیر تحقق برگزیت ارائه دهد. 

صدر اعظم آلمان با بیان اینکه ما خواهان بروز تنش در راستای اجرایی شدن برگزیت نیستیم، افزود: هنوز برای اجرای توافق از پیش مقرر شده میان انگلیس و اتحادیه اروپا زمان باقی است. 

مرکل همچنین خاطرنشان کرد: دولت آلمان نمی تواند برنامه ای به دولت انگلیس ارائه و دیکته کند. 

 

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در گفتگو با رادیو دولتی این کشور در خصوص رای منفی پارلمان انگلیس به برگزیت اظهار داشت: شرایط کنونی نشان می دهد که توپ در زمین انگلیس است. 

وی در ادامه افزود: نتیجه رای شب گذشته پارلمان انگلیس به ما نشان داد که انگلیسی ها چه چیزی را نمی خواهند، اما هنوز نمی دانیم که آنها چه چیزی را می خواهند. 

وزیر خارجه آلمان از دولت انگلیس خواست تا هر چه زودتر رویکرد و موضع دقیق و نهایی خود را در خصوص برگزیت اعلام کند. 

گفتنی است شب گذشته نمایندگان پارلمان انگلیس با ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق، با طرح ترزا می مخالفت کردند.

انگلیس تا پایان ماه مارس فرصت دارد تا راهی برای خروج بی دردسر از اتحادیه اروپا پیدا کند. وزیر خارجه آلمان در عین حال افزود: ما خود را برای سناریوهای مختلف و متعددی درباره برگزیت آماده کرده ایم و امیدواریم که بهترین آنها اتفاق بیفتد.