کدخبر: ۲۶۳۵۱۶ لینک کوتاه

چه کسی در دیوارنگاره شهر سیاست نادیده‌گرفتن زنان را دنبال می‌کند؟

اقتصادنیوز :عضو فراکسیون زنان مجلس، از حذف تصویر زنان در دیوارنگاره میدان ولیعصر که در آن نیمی از جمعیت کشور نادیده گرفته شده‌اند، انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت ،طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی  در واکنش به انتشار خبری از سوی سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مبنی بر اینکه سازمان زیباسازی قول داده به عنوان متولی تبلیغات و منظر شهری به موضوع دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر ورود کرده و از اکران طرح‌های ضدزن جلوگیری کند، گفت: این اولین بار نیست که حضور زنان در ‎دیوارنگاره‌ها حذف می‌شود و بار قبل هم در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال این کار انجام شده بود که در پی آن نیمی از جمعیت کشور نادیده گرفته شدند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: افرادی که به این امر مبادرت می‌ورزند، به نوعی قانون اساسی را زیر پا می‌گذارند، کما اینکه در اصول 20 و 21 آن بر حقوق برابر سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زن و مرد تاکید شده است که می‌توانند در تمام امور مشارکت کنند، و این در حالی است که در این اقدام این مشارکت نادیده گرفته شده است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: این نگاه جنسیتی به این حوزه و این نوع فرهنگسازی آسیب‌رسان است، به ویژه در حوزه مسائل مربوط به تهران که هر گونه تلاشی در این جهت می‌تواند در سطح کشور الگوسازی کند، بنابراین دیواره‌نگارها باید تمام آحاد ملت را در نظر بگیرند که خود یک گام رو به جلو در جهت پیشرفت خواهد بود.

سیاوشی افزود: این دیواره‌نگاری‌ها به این دلیل که در مقابل چشم مردم قرار دارد به خوبی می‌تواند در جهت ایجاد اختلال در روند مشارکت عمومی اعم از زن و مرد تاثیرگذار باشد و تکرار آن نیز می‌تواند به تمام تلاش‌هایی که خانم‌ها در سطح جامعه داشته‌اند، آسیب وارد کند.

وی تاکید کرد: این نادیده گرفتن نیمی از جمعیت کشور تعادل جامعه را برهم زده است و این کلیشه‌ای که همیشه قدرت سیاسی و اقتصادی در دست مردان بوده و حضورشان برجسته‌سازی شده، حساسیت‌هایی را ایجاد کرده است، کما اینکه در حوزه دفاع مقدس زنان نادیده گرفته شده‌اند و حتی در روز جانباز هم خانم‌ها دیده نمی‌شوند و کسی به دیدارشان نمی‌رود.

سیاوشی اظهار کرد: ما نمی‌خواهیم این موضوع را جنسیتی کنیم، اما بحث این است که به این مهم توجه شود که جامعه از حضور زنان و مردان تشکیل شده است و نادیده‌گرفتن یکی از آنها به جامعه آسیب می‌رساند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: هم‌اکنون حتی در زمینه پرتاب موشک هم تعدادی از خانم‌ها فعال بوده‌اند و تلاش زیادی کرده‌اند و در این شرایط نادیده گرفتن آنها، پیام منفی را از سوی حاکمیت به جامعه ارسال خواهد کرد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: وضعیت دیوارنگاره میدان ولیعصر نه تنها شهروندان تهرانی بلکه تمام مردم ایران را نسبت به این موضوع حساس کرده است، ضمن اینکه این دومین باری است که این اقدام صورت می‌گیرد، بنابراین باید این مهم بررسی شود که چه کسی اجرا‌کننده این طرح است و سیاست نادیده‌گرفتن زنان را دنبال می‌کند.