کدخبر: ۲۶۴۳۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزارت دادگستری آمریکا بیانیه داد؛

اصرار آمریکا بر استرداد مدیر مالی هواوی از کانادا

اقتصادنیوز؛ وزارت دادگستری آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد که دولت این کشور همچنان به استرداد مدیر مالی شرکت هوآوی چین از کانادا به واشنگتن اصرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ وزارت دادگستری آمریکا همچنان به دنبال استرداد مدیر مالی شرکت هوآوی چین از کانادا به واشنگتن است.

این وزارت خانه آمریکایی چند ساعت پیش طی بیانیه‌ای اعلام کرد ما به اقدامات برای استرداد متهم منگ ونگژو از کانادا به آمریکا ادامه می دهیم و به تمام قوانین توافق استرداد مجرمین بین کانادا و آمریکا پایبند خواهیم بود.

ونگژو، مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی چین، در ماه دسامبر سال گذشته توسط مقامات قضایی کانادا و زمانی که در حال تعویض پرواز برای رفتن به مقصد ثالثی بود، بازداشت شد.

در پی این اتفاق روابط سیاسی بین کانادا و چین تیره شد و چینی‌ها هم بلافاصله ۳ تبعه کانادایی را بازداشت کرده و حتی یکی از آنها را به اعدام محکوم کردند.

روز گذشته، سفیر کانادا در آمریکا گفت که بازداشت منگ ونگژو به درخواست آمریکا انجام شده است.

آمریکا به بهانه نقض تحریم‌های ایران توسط هوآوی مصر به استرداد این شخصیت چینی به داخل خاک آمریکاست.

لیانگ هوآ، مدیر عامل هوآوی روز گذشته در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت: این شرکت از نزدیک روند بازداشت ونگژو را دنبال می کند و خواستار حل سریع این موضوع است.

برای استرداد ونگژو به آمریکا، واشنگتن تا روز 30 ژانویه مهلت دارد تا درخواست استرداد را به کانادا تسلیم کند و یک دادگاه کانادایی هم 30 روز مهلت خواهد داشت تا مدارک و اسناد آمریکایی‌ها را بررسی کرده و در صورت موافقت حکم استرداد ونگژو به آمریکا باید از سوی وزیر دادگستری کانادا صادر شود.

وزیر امور خارجه کانادا نیز طی مصاحبه‌ای گفته است که اوتاوا درخواستی برای صرف نظر کردن آمریکا از درخواست برای استرداد مدیر هوآوی به کاخ سفید ارائه نداده است.