کدخبر: ۲۶۴۳۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آیت الله سیستانی: باید جنایت‌های داعش مستندسازی شود

آیت الله سیستانی: باید جنایت‌های داعش مستندسازی شود

اقتصادنیوز : مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق امروز (چهارشنبه) تاکید کرد، همانطور که جنایت‌های نازی‌ها طی جنگ جهانی دوم مستندسازی شد، جنایت‌های داعش نیز مستندسازی شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق در دیدار با کریم خان، مشاور ویژه و رئیس تیم سازمان ملل برای تحقیقات درمورد جنایت‌های داعش و جمع آوری شواهد درمورد این جنایت‌ها و نیکول الخوری، کارشناس حقوقی در این تیم دیدار کرد.

آیت الله سیستانی از جامعه بین الملل خواست تا به دولت عراق در زمینه پرونده بازگشت آوارگان به مناطقشان کمک کند. آیت الله سیستانی بر لزوم مجازات عاملان جنایت‌های داعش و شناساندن میزان خطرات این گروه تروریستی علیه تمامی بشریت به جهانیان تاکید کرد.

وی خواهان توجه بیشتر به جنایت‌های شنیع علیه گروه‌هایی همچون ایزدی‌ها در سنجار و مسیحیان در موصل و ترکمان‌ها در تلعفر به ویژه جنایت‌های اسارت گرفتن زنان و فروش آنها و تجاوز به زنان شد.

آیت الله سیستانی بر اهمیت حفاظت از شاهدانی که با تیم بین المللی همکاری می‌کنند تاکید کرد تا خطراتی که آنها را تهدید می‌کند، به ویژه در مناطقی که همچنان در آنها گروه‌های زیرزمینی داعش حضور دارند، از آنها دور شود.

وی عنوان داشت که این مساله ضروری است که به عادی‌سازی اوضاع در مکان‌هایی از جنگ آسیب دیده‌اند و همچنین به بازگرداندن آوارگان به مناطقشان توجه شود.

وی تاکید کرد، هرچند که این امر وظیفه دولت عراق است، اما جامعه بین الملل باید به دولت عراق در انجام این مهم کمک کند.