کدخبر: ۲۶۵۰۳۵ لینک کوتاه

۱۲ فرمان احمد‌ی‌نژاد منتشر شد+متن کامل

اقتصادنیوز: روز ۲۴ دی ماه احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد طبق روال معمولش برای سخنرانی به جمع هوادارانش رفت تا آخرین موضع‌‌‌‌‌‌گیری‌‌‌‌‌‌هایش را شرح دهد.

به گزارش اقتصادنیوز سازندگی در گزارشی در این باره نوشت: او این بار محله کیانشهر تهران را برای حضور در جمع هوادارانش انتخاب کرده بود که برخلاف سفرش به کرج با استقبال بسیار کمتری مواجه شد. او در سخنانی که باز هم حمله به دولت روحانی شاه‌‌‌‌‌‌بیت آن بود، گفت: «برخی مقامات خیال می‌‌‌‌‌‌کنند صاحب کشورند. اگر در این پنج سال (دوره ریاست‌‌‌‌‌‌جمهوری حسن روحانی) تلاش کرده بودند و مسکن مهر را تکمیل کرده بودند، تا الان همه صاحب خانه شده بودند».

او با دفاع از عملکرد دولتش هم گفت: «در چهارسال دوم دوتا قوه جلوی دولت ایستادند! ثروت ملت را می‌‌‌‌‌‌خواهیم به ملت بدهیم، می‌‌‌‌‌‌گویند ملت تنبل می‌‌‌‌‌‌شوند! شما چه کاره‌‌‌‌‌‌اید که می‌‌‌‌‌‌خواهید تصمیم بگیرید درباره ثروت ملت؟!». سخنان او در محله کیانشهر با یک وعده هم همراه شد.

احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد از انتشار منشور «‌‌‌‌‌‌نهضت به سوی بهار» خبر داد و گفت که جزئیات این منشور به زودی منتشر می‌‌‌‌‌‌شود. روز پنج شنبه هفته گذشته هم او در جمع فعالان رسانه‌‌‌‌‌‌ای‌‌‌‌‌‌اش از منشور به سوی بهار رونمایی کرد. منشوری که گفته می‌‌‌‌‌‌شود بر‌‌‌‌‌‌گرفته از منشور کوروش است که با نگرش مشایی و همفکران آن و براساس ۱۲ اصل تدوین شده است. منشوری که با عکس یک قلب در وسط یک تابلوی بزرگ مزین شده بود و با حضور حمید بقایی و احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد از آن رونمایی شد.

نگاهی به محتوای این منشور نشان می‌‌‌‌‌‌دهد که مانند تمامی حرکت‌‌‌‌‌‌های احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد، این منشور را هم باید در چارچوب ماندن احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد در عرصه سیاسی ارزیابی کرد. منشوری که تنها در کلیات مانده است و شعارهای خاص احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی را به ترتیب ذکر کرده است. مهم‌‌‌‌‌‌ترین بخش‌‌‌‌‌‌های ۱۲ گانه این منشور هم تاکید همیشگی بر بهار است. بهاری که از دور دوم احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد تبدیل به یکی از کلیدواژه‌‌‌‌‌‌های او شده است. شاید منشور به سوی بهار آخرین حربه احمدی‌‌‌‌‌‌نژاد برای حضور در عرصه عمومی سیاست نباشد، اما به نظر می‌‌‌‌‌‌رسد او سعی دارد فصلی جدید در حیات سیاسی خود آغاز کند.

متن کامل منشور نهضت به‌سوی بهار

اصل اول:

خیرخواهی برای همگان

به سوی بهار، خیر، شادی، رفاه، عزت و کمال را برای همگان آرزومند است و ذلت، فقر، ظلم و بی‌عدالتی را حتی برای بدخواهان خود نیز نمی‌پسندد و از رنج و محنت و سقوط اخلاقی هیچ انسانی به وجد نمی‌آید و هلهله نمی‌کند.

اصل دوم:

 ارزشمندی تک‌تک انسان‌ها

به سوی بهار، برای تک‌تک انسان‌ها ارزش قائل است و هیچ بهانه‌ای را برای تخریب و لگدمال کردن شخصیت حتی یک انسان یا گروهی از انسان‌ها نمی‌پذیرد. در اندیشه بهاری سقوط حتی یک نفر از قله‌های عزت و کمال و خلیفه اللهی رنجی بزرگ و خسارتی سنگین محسوب می‌شود و توهین و تخریب را دون شأن انسانی می‌داند.

اصل سوم:

دعوت همگانی و نفی سلطه‌طلبی

به سوی بهار، یک دعوت همگانی است و هیچ کس در این مسیر به دنبال سیطره بر دیگران و تامین منافع فردی و گروهی یا کسب قدرت و ثروت نبوده و نیست و رویکردی برخلاف این را دون شأن انسانی می‌داند.

اصل چهارم:

 پذیرش و پافشاری بر حق، فارغ از گوینده آن

به سوی بهار، جز بر حق و ارزش‌های انسانی هیچ تعصب و پافشاری ندارد و سخن حق را بدون توجه به گوینده آن از همگان می‌پذیرد.

اصل پنجم:

نفی عداوت و کینه ورزی نسبت به همه انسان‌ها

به سوی بهار، با هیچکس سر عناد ندارد و از اینکه برخی بر اثر بی‌اطلاعی یا عناد، صف خود را از جریان بهار جدا می‌سازند، عمیقا متاسف است و بر دعوت همیشگی خود برای پیوستن همه انسان‌ها به جامعه جهانی موحدان، آزادی‌خواهان، عدالت‌طلبان و حق‌جویان اصرار می‌ورزد.

اصل ششم:

نفی تفاخر، جدال و نزاع و نفی توهین و تخریب

به سوی بهار، در موضع تفاخر، جدال، نزاع، درگیری و برخورد قهر‌آمیز با هیچ کس نیست و از مشاهده آسیب‌های وارده بر شخصیت و روح و جان انسان‌ها در اثر تعصب‌های جاهلی، خودخواهی‌ها و خودبرتربینی‌ها رنج می‌برد.

 

اصل هفتم:

مخالفت با ظلم و بی‌عدالتی فارغ از رنگ و نژاد و عقیده مظلوم وظالم

به سوی بهار، با ظلم و بی‌عدالتی و تضییع حقوق انسان‌ها فارغ از رنگ و نژاد و عقیده ظالم و مظلوم، به‌شدت مخالف است و از حقوق مظلومین، دفاع و با ظالمین‌ مقابله می‌کند.

اصل هشتم:

 اصل آزادی کامل و جامع برای همه و نفی انحصار و محدودیت در آزادی

به سوی بهار، آزادی کامل و جامع را برای همه انسان‌ها می‌خواهد و بر این باور است که محدودیت و ممنوعیت، هیچ نسبتی با فلسفه خلقت انسان و شخصیت و حقیقت انسانی ندارد. انحصاری کردن آزادی را تقبیح می‌کند و آن را نشانه‌ای از برتری‌جویی و شاخصه اصلی شیطان می‌داند و با هر تصمیم و اقدامی که سالب آزادی مردم باشد به شدت مخالف است.

اصل نهم:

 دعوت به توحید، همدلی و همبستگی همگانی در مسیر بهار

به سوی بهار، دعوت به توحید، همدلی و همبستگی حداکثری بین انسان‌ها برای تحقق حقیقت بهار انسانی را یک اصل بنیادین می‌داند و از تفرقه و تشتت دوری می‌گزیند و آن را مایه تباهی و از دست رفتن فرصت‌های رشد و شکوفایی تلقی می‌کند.

اصل دهم:

 وفاداری، امانت‌داری، صداقت و پاکی و نفی دروغ، فریب و ریا

به سوی بهار، وفاداری، امانت‌داری، راستی و پاکی در گفتار و کردار و دوری‌گزینی مجدانه از فریب، دروغ و ریا را موجد حسن‌ظن و اعتماد انسان‌ها به یکدیگر و قوام و دوام زندگی اجتماعی و تحقق آرمان‌های الهی و انسانی می‌داند.

اصل یازدهم:

به رسمیت شناختن حقوق اساسی عموم مردم به‌ویژه حق تعیین سرنوشت

به سوی بهار، ایران و همه منافع، ثروت و موجودیت آن، انقلاب و همه ارزش‌ها و دستاوردهای آن را متعلق به آحاد مردم می‌داند. معتقد است هر نوع تصمیم و برنامه و سیاست باید متکی به اراده و انتخاب آزاد مردم باشد. هیچ کس حق ندارد بدون اطلاع و نظر مردم تصمیمی اتخاذ نماید، به‌خصوص وقتی که سرنوشت و منافع ملی در کار است و ممکن است با خطر و آسیب مواجه شود.

اصل دوازدهم:

پایبندی به معیارها و ارزش‌های بهاری