کدخبر: ۲۶۵۱۰۰ لینک کوتاه

احضار سفیر ترکیه در پی شلیک سربازان ترک به شهروندان عراقی

در پی تیراندازی سربازان ترک به معترضان در شمال عراق، سفیر ترکیه در بغداد به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه عراق در اطلاعیه ای اعلام کرد: 'فاتح یلدز' سفیر ترکیه در بغداد امروز یکشنبه به وزارت امور خارجه احضار شد و یادداشتی در اعتراض به حمله (سربازان ترک) به شهروندان عراقی در منطقه شیلادزی به وی تسلیم شد. 

تیراندازی سربازان ترکیه به سوی معترضان عراقی در این منطقه در استان دهوک اقلیم کردستان عراق روز شنبه منجر به کشته شدن یک معترض عراقی و زخمی شدن 15 تن دیگر شد. 

در پی حمله روز جمعه ارتش ترکیه به مناطقی در شمال عراق که شش تن از جمله چهار غیرنظامی کرد عراقی و دو نیروی پیشمرگه کشته شدند، دهها شهروند عراقی معترض، با حمله به یک مقر نظامی ترکیه در منطقه شیلادزی چند تانک و نفربر و وسایل و تجهیزات موجود در این مرکز نظامی را به آتش کشیدند. 

معترضان خشمگین خواستار خروج نظامی ترکیه از خاک کشورشان و نیز پایان حملات هوایی به مناطق کردستان عراق شده بودند که هر از گاه به بهانه حمله به نیروهای پ.ک.ک به نقاطی در شمال عراق صورت می گیرد و تلفاتی به جا می گذارد. 

اطلاعیه وزارت خارجه عراق حاکی است: در این یادداشت اعتراض تاکید شده که این گونه اقدامات نقض حاکمیت عراق بشمار می رود و با روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور همخوانی ندارد و باید متوقف شود. 

در این یادداشت آمده است که عراق اجازه استفاده از خاک این کشور برای تعدی به امنیت کشورهای همسایه را نمی دهد و بار دیگر بر پایبندی خود به این اصل تاکید می کند.

وزارت امور خارجه عراق شنبه شب نیز در بیانیه ای اقدامات سربازان ترکیه در تیراندازی به سوی شهروندان معترض عراقی را محکوم کرده بود. 

دولت اقلیم کردستان عراق اما در موضعی متفاوت، حمله به مقر نظامی ترکیه را کار آشوبگران و در پی به انحراف کشیده شدن اعتراضات مسالمت آمیز توصیف کرد.

براساس آمارهای رسمی، ارتش ترکیە در چهار سال گذشته 425 بار مناطق مرزی عراق در کردستان عراق را بمباران کرده و آسیب های جدی به این مناطق وارد کرده است به نحوی که باعث تخلیه بسیاری از روستاهای مرزی شده است.