کدخبر: ۲۶۵۸۱۹ لینک کوتاه

آمار سالیانه مبتلا به سرطان در ایران

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالیانه حدود ۱۱۰ هزار مورد ابتلا به سرطان در کشور داریم و هر سال حدود ۵۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به سرطان فوت می کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در آیین رونمایی از بوستان سالمندان نیشابور افزود: شیوع آلزایمر و ناتوانی حاصل از آن در 10 سال گذشته در ایران دو و نیم برابر شده و سیمای سلامت به کلی تغییر یافته است.

وی اظهار کرد: حدود 90 درصد ایرانیان ورزش نمی کنند و به همین علت پدیده های موثر در ابتلا به آلزایمر مانند چاقی و اضافه وزن شایع شده است.

او با بیان اینکه نظام سلامت باید با شرایط جدید تطبیق یابد گفت: در اجرای طرح 'مطالعه بزرگ آینده نگر ایرانی' 200 هزار ایرانی از 26 شهر به مدت 30 سال تحت مراقبت قرار می گیرند تا علل بیماری ها و ناتوانی ها مورد بررسی قرار گیرد و در این برنامه مطالعه بر روی قشر سالمندان بر عهده نیشابور گذاشته شده است.

ملک زاده افزود: در این راستا با همکاری شورای شهر نیشابور احداث بوستان سالمندان در این شهر در دستور کار قرار گرفته و زمینی به این منظور از طرف خیرین اختصاص یافت.

وی اظهار داشت: سالیانه حدود 110 هزار مورد ابتلا به سرطان در کشور داریم و هر سال حدود 50 هزار نفر بر اثر ابتلا به سرطان فوت می کنند که شایع ترین سرطان ها بین مردان سرطان معده و بین زنان سرطان سینه است.

وی گفت: هر سال 10 هزار ایرانی بر اثر سرطان روده بزرگ فوت می کنند که با اجرای طرح غربالگری می توان از ابتلای هفت هزار نفر به این بیماری پیشگیری کرد.