کدخبر: ۲۶۶۲۸۸ لینک کوتاه

توضیحات حجتی در مجلس درباره صید چینی‌ها در دریای عمان

اقتصادنیوز: وزیر جهاد کشاورزی در توضیحاتی تصریح کرد: صیادان محلی که امکان صید ماهی در عمق ۲۰۰ متری داشته باشند می توانند مجوز دریافت کنند و مشکلی وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت، محمود حجتی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 14 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی پاسخ به سوال سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران مبنی بر اینکه علت ایجاد اختلال در فعالیت و زندگی صیادان ایرانی در آب های دریای عمان به واسطه قرارداد رسمی سازمان شیلات با کشتی های چینی برای صید در عمق 200 متری دریای عمان چیست، گفت: فانوس ماهی ها ظرفیت های الهی هستند که در دریای عمان برای مردم منطقه به ودیعه گذاشته شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه این ماهی ها عمدتا برای تولید پودر ماهی صید می شوند، اظهار کرد: برای تامین پودر ماهی موردنیاز و همچنین تغذیه آبزی پروری نیازمند واردات هستیم.

وی تصریح کرد: این ماهی ها نورگریز بوده و در عمق 200 الی 400 متری زیر آب زندگی می کنند و ذخایر این ماهی ها در دریای عمان بسیار زیاد است.

حجتی با اشاره به اینکه حداقل ظرفیت توصیه شده برای صید ماهی های مذکور حدود 300 هزار تن است، گفت: این در حالی است که میزان صید در آب های ساحلی حدود 700 هزار تن است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال 96 کل صید فانوس ماهی ها رقم ناچیزی حدود 17 هزار تن بوده است، گفت: صید این نوع ماهی ها نیازمند ابزار خاص و بهره مندی از روش های پیشرفته ای است که متاسفانه در سال های گذشته وجود نداشت اما از سال 87 تاکنون توجهات خاصی صورت گرفته که براین اساس شاهد صید 17 هزار تنی هستیم.

حجتی گفت: اگر دستورالعمل ها و نظارت ها بر این حوزه خوب رعایت شوند قطعا هیچ تعارضی به وجود نمی آید؛ پس از اعزام گروهی از وزارت جهاد کشاورزی برای بررسی مسائل پیش آمده در نتایج مشخص شد برخی از بهره برداران چارچوب های مورد نیاز را رعایت نمی کنند لذا تعلیق 2 ماهه ایجاد کردیم و دستورالعمل ها را مورد اصلاح قرار دادیم تا از تخلفات در این عرصه جلوگیری شود.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: تعیین محدوده یکی از نگرانی ها بود که براین اساس محدوده مشخص شده 10 مایل را به 14 مایل افزایش دادیم تا تعارض منطقه ای ایجاد نشود؛ همچنین برای رسیدگی به تخلفات صیادی در شهرستان جاسک اقداماتی انجام شد، اختیارات استان هرمزگان در این حوزه را افزایش دادیم و با هماهنگی دادستانی استان مقرر شد شعبه ویژه ای برای رسیدگی به تخلفات این حوزه ایجاد شود.

حجتی با تاکید بر اینکه اگر تخلفی صورت گرفته نباید از ظرفیت کنونی برای صید ماهی مذکور غافل شویم، تصریح کرد: پس از اقدامات کارشناسی از سال 87، صید این نوع ماهی با ظرفیت 3500 تن شروع شد و اکنون به 17 هزار تن رسیده است؛ این مهم در حالی است که قیمت پودر ماهی هم اکنون در بازار جهانی حدود 1.3 دلار است و اگر اقدام به تولید پودر ماهی از این روش نکنیم نیاز به واردات ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه در طول سال جاری 8 مورد تخلفات در این لحظه صورت گرفته که همگی آن ها به دادگاه معرفی شدند، اظهار کرد: رهگیری صید، ایجاد شعبه ویژه، واگذاری رسیدگی به تخلفات توسط مسئولان محلی، کاهش مشکلات اداری و غیره از جمله اقداماتی است که برای کاهش تخلفات انجام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اگر صیادان محلی علاقمند این نوع صید ماهی باشند مشکلی وجود ندارد و برای آن ها مجوز صادر می شود، خاطرنشان کرد: همچنین نکاتی در خصوص محدودیت ناظران شیلات مطرح بود که با بازنگری در دستورالعمل ها از بین رفت تا اشراف اطلاعاتی بیشتر شود.

در همین رابطه:

وزیر کشاورزی از مجلس کارت زرد گرفت