نخست‌وزیر عراق: ترامپ سخنانش را درباره ایران پس بگیرد

کدخبر: 266929
اقتصادنیوز: عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از دونالد ترامپ خواست سخنان اخیر خود مبنی بر استفاده از عراق بعنوان پایگاه برای زیرنظر داشتن ایران را پس بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وی در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهوری امریکا گفت: ما با آمریکا در این موضوع واقعا اختلاف نظر داریم. 

عبدالمهدی افزود: بارها این را گفته ایم که آمریکا پایگاه نظامی در عراق ندارد و میان دو کشور پیمان سوفا (SOFA) برقرار نیست و هر چه نیرو در این کشور هست صرفا نیروهایی برای آموزش ارتش عراق و یا نظامیانی هستند که هر دو گروه در چارچوب ائتلاف بین المللی قرار دارند و ماموریتشان صرفا مبارزه با داعش است. 

نخست وزیر عراق تاکید کرد: هیچ نیرویی در عراق ماموریتی جز این ندارد و این که گفته شود ماموریت این نیروها برای زیرنظر گرفتن یک کشور همسایه مثل ایران است، برای قابل قبول نیست و اساسا قانون اساسی مانع این رویکرد در عراق می شود. 

عبدالمهدی اظهار داشت: ما نخواهیم پذیرفت که عراق عرصه درگیری بین یک کشور با دیگری شود چه برسد به این که چنین سخنانی را بپذیریم. 

نخست وزیر عراق افزود: این دیدگاه دولت عراق است و آن را به طرف آمریکایی نیز ابلاغ خواهیم کرد. 

وی گفت: همانطور که قبلا هم گفته شد تعداد نیروهای خارجی و آمریکایی در عراق در حال کاهش مستمر است 

عبدالمهدی افزود: هر گونه تحرک، عملیات و یا ورود به خاک عراق از سوی نیروهای خارجی از جمله نیروهای آمریکایی خواه بشکل زمینی، هوایی یا دریایی باشد با هماهنگی، همکاری و موافقت دولت عراق انجام می شود. 

وی گفت که این سخنان (ترامپ) را مفید نمی دانیم و معتقدیم کمکی به حل مسائل نمی کند و از دوستان خود در واشنگتن می خواهیم از این موضع خود برگردند. 

عبدالمهدی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این احتمال ابتکار عمل عراق برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا گفت: ما به همه دوستان خود در ایران و آمریکا می گوییم که عراق با همه همسایگان و کشورها روابط دوستانه دارد و می تواند نقش پل اساسی بین این طرف ها ایفاد کند. 

نخست وزیر عراق افزود: درخواست هایی از کشورهای منطقه و غربی وجود دارد که ایران چنین نقشی را ایفا کند. 

وی با اشاره به روند افزایش دیدار هیات های عالیرتبه خارجی و بین المللی از عراق طی هفته های گذشته گفت: ما اکنون امکان بسیار زیادی داریم که این پیام ها را میان طرف ها منتقل و به برقراری فضای بهتر در عراق و منطقه کمک کنیم. 

عبدالمهدی اضافه کرد: وضعیت منطقه و بین المللی هر چه مطلوب تر باشد بیشتر به نفع عراق خواهد بود همانطوری که وضعیت عراق هر چه بهتر شود برای منطقه و عرصه بین المللی بهتر خواهد بود. 

نخست وزیر عراق گفت: جنگ عراق با داعش و شکست این گروهک در عراق باعث شده است که امروز فعالیت داعش در همه جای دنیا شدیدا کاهش یابد و این نشانگر نقش منطقه ای و بین المللی عراق است و جهان به خوبی این را درک کرده است. 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سخنان اخیر خود گفته بود در عراق پایگاه بسیار خوبی (عین الاسد در استان الانبار) داریم که از آن طریق ایران و کل منطقه را رصد کرده و تحت نظر خواهیم داشت. 

وی اوایل دیماه گذشته در سفر مخفیانه و دو ساعته به همین پایگاه، مشابه چنین سخنانی را به زبان رانده بود که موجب خشم و واکنش تند عراقی ها شده بود. 

در پی سخنان اخیر ترامپ نیز 'برهم صالح' رئیس جمهوری و 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان، در واکنشی صریح، آن را مخالف قانون اساسی و حاکمیت ملی این کشور دانستند و خواستار توضیح واشنگتن شدند. 

فراکسیون های عمده در پارلمان ملی عراق و احزاب و شخصیت های مختلف عراقی نیز با صدور بیانیه های جداگانه ضمن محکوم کردن اظهارات مداخله جویانه ترامپ بر اقدام فوری پارلمان برای تصویب قانون خروج نیروهای آمریکا از این کشور تاکید کردند. 

آمریکایی ها که از سال 2003 عراق را به بهانه دروغین داشتن سلاح های کشتار جمعی اشغال کردند در سال 2011 بدلیل شکست ها و ناکامی های مکرر در برابر نیروهای مقاومت، مجبور به ترک عراق شدند با این حال سه سال بعد به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف خودخوانده بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند. 

پس از اعلام پایان نظامی گروهک تروریستی داعش در عراق در اوایل آذرماه 96، بسیاری از احزاب، شخصیت ها و رسانه های عراقی با اشاره به منتفی شدن بهانه حضور نظامیان خارجی تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در کشورشان، بیش از پیش خواستار خروج این نظامیان که عمدتا نیروهای آمریکایی هستند، شده اند. 

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید