کدخبر: ۲۶۷۱۴۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سومین سفر عمران خان به امارات

سومین سفر عمران خان به امارات

اقتصادنیوز: عمران خان که پس از تصدی کرسی نخست وزیری پاکستان در کمتر از یک سال سفرهای زیادی به کشورهای عربی خلیج فارس داشته است، این بار و برای سومین مرتبه به امارات متحده عربی سفر خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از ایرنا، دولت پاکستان اعلام کرد: عمران خان به دعوت 'شیخ محمد راشد آل مکتوم' همتای اماراتی خود قرار است روز یکشنبه (21 بهمن) به دبی سفر کند.

براساس بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان، هدف از سفر یک روزه عمران خان به امارات شرکت در هفتمین نشست سران کشورهای جهان در همایشی با عنوان بهبود حکومتداری از طریق اصلاحات، نوآوری و فناوری، است.

در این بیانیه آمده است: عمران خان ضمن سخنرانی در این همایش بین المللی از کشورهای مختلف جهت سرمایه گذاری در بخش های مختلف پاکستان دعوت خواهد کرد.

هیات نخست وزیر پاکستان در سومین سفر وی به امارات متشکل از وزرای خارجه، اقتصاد و مشاور امور بازرگانی خواهد بود.

عمران خان قرار است در حاشیه این نشست با مقام های عالی رتبه دولت امارات متحده عربی نیز دیدار کند. 

نخست وزیر پاکستان آخرین بار در 27 آبان ماه امسال به ابوظبی سفر کرد که در پاسخ به این سفر شیخ «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد امارات متحده عربی 16 دیماه سفر یک روزه ای را به اسلام آباد انجام داد.

از زمان روی کار آمدن دولت حزب تحریک انصاف پاکستان به ریاست عمران خان، روابط این کشور با امارات رو به بهبود گراییده است، روابطی که در دولت سابق اسلام آباد سرد بود که علت آن عدم پذیرش خواسته عرب ها از سوی پاکستان برای مشارکت در جنگ یمن بود.

بحران اقتصادی در پاکستان و بالا رفتن بدیهی های خارجی این کشور باعث شد تا مقامات دولت اسلام آباد به کمک های مالی کشورهای عربی خلیج فارس چشم بدوزند. 

عمران خان با انجام چند سفر متوالی به عربستان و امارات توانست اعتماد حاکمان این کشورها برای کمک به پاکستان را جلب کند که در نتیجه آن حکومت آل سعود تاکنون 3 میلیارد دلار و حاکمان امارات نیز یک میلیارد دلار از طرح سه میلیارد دلاری وام خود به پاکستان را به حساب بانک مرکزی این کشور منتقل کردند. 

کمک سه میلیارد دلاری امارات متحده عربی به پاکستان به صورت وام بوده و به گفته بانک مرکزی این کشور، باعث افزایش ذخایر ارزی و کمک به سیاست های اقتصادی دولت پاکستان خواهد شد.

از آغاز سال جاری تاکنون ذخایر ارزی پاکستان حدود 42 درصد کاهش یافته و به هشت میلیارد دلار رسید که صرفا هزینه واردات طی ماه آتی این کشور را تامین خواهد کرد.