کدخبر: ۲۶۸۹۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دلیل لغو سفر بن‌سلمان به مالزی و اندونزی چیست؟/ تور آسیایی آقای ولیعهد در ایستگاه اول ناکام ماند

دلیل لغو سفر بن‌سلمان به مالزی و اندونزی چیست؟/ تور آسیایی آقای ولیعهد در ایستگاه اول ناکام ماند

اقتصادنیوز: رای الیوم در گزارشی به تحلیل دلایل احتمالی لغو سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به اندونزی و مالزی پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه اینترنتی رای الیوم در یادداشتی نوشت: درباره تعویق سفر محمد بن سلمان به مالزی و اندونزی همچنان ابهام وجود دارد. این دو کشور اعلام کردند سفر وی به درخواست ریاض تا زمانی نامعلوم به تعویق افتاده است. دور نخست سفر‌های دوره‌ای محمد بن سلمان بعد از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی، انجام شد و به مشارکت بن سلمان در نشست سران گروه بیست در آرژانتین منتهی شد.

برخی فرضیه‌ها در عرصه داخلی عربستان حاکی از آن است که او احتمالا عدم توفیق سفر اخیر خود را به آن شکلی که مورد انتظارش بوده درک کرده است زیرا سفر او در عناوین روزنامه‌ها و مجلات نه به عنوان یک فرمانده اصلاح طلب بلکه به عنوان مسئول و متهم ترور خاشقجی منعکس شد.

البته عده‌ای معتقدند سفر بن سلمان به درخواست مالزی و اندونزی به تعویق افتاده است، اما در رفتاری دیپلماتیک و برای پرهیز از حاشیه اعلام کرده اند که این اقدام به درخواست عربستان صورت می‌گیرد.

ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی گفت: تعویق این سفر به او ابلاغ شده است، اما علت را نمی‌داند. علاوه بر این گفته شده است سازمان‌های انسانی و حقوق بشری در مالزی در اعتراض به سفر بن سلمان به این کشور، تظاهرات گسترده برگزار خواهند کرد.

خروج از ائتلاف سعودی و خارج کردن نیرو‌های مالزی از جنگ یمن نخستین تصمیماتی بود که ماهاتیر محمد بعد از تصدی مجدد سمت نخست‌وزیری اتخاذ کرد. اکنون نجیب عبدالرزاق، نخست‌وزیر سابق مالزی با اتهام فساد و دریافت رشوه از عربستان سعودی رو به روست.

ناظران معتقدند شاید برگزاری تظاهرات مهمترین علتی است که بن سلمان را به تعویق سفر وادار کرده است، اما عده‌ای هم می‌گویند او قبلا به تظاهراتی که به سبب جنگ یمن یا حتی قتل خاشقجی ضد او انجام شد، اهمیتی نداده است. برخی نیز ماهاتیر محمد را عامل تعویق این سفر می‌دانند، چون او حتی میزبانی تیم‌های ورزشی اسرائیل در خاک کشورش را نمی‌پذیرد و مخالف سرسخت عادی سازی روابط با اسرائیل و پشتیبان قضیه فلسطین است. ماهاتیر قتل خاشقجی را نیز اقدامی وحشیانه و غیرقابل قبول دانسته بود.

بن سلمان به دنبال جای پایی در کشور‌های جهان اسلام از جمله پاکستان، مالزی و اندونزی است، اما به گفته ناظران اشتباهات وی در جنگ یمن، اهداف و آرزوهایش را برای رهبری کشور‌های سنی جهان اسلام نقش بر آب کرد.

ناظران معتقدند انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اندونزی در هفدهم آوریل آینده مهمترین عاملی است که باعث پرهیز مسئولان این کشور از دیدار با بن سلمان شده است. این دو انتخابات از ۷۳ سال پیش که این کشور به استقلال دست یافت به صورت هم زمان برگزار می‌شود و شاید سفر بن سلمان بر پایگاه مردمی نامزد‌ها تاثیر بگذارد. سفر دو سال قبل ملک سلمان بن عبدالعزیز نیز که قرار بود با سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در اندونزی همراه باشد، لغو شد.