کدخبر: ۲۶۹۸۱۲ لینک کوتاه

مسعود نیلی پاسخ می‌دهد

مردم چه سیاستمداری را دوست دارند؟

مسعود نیلی، اقتصاددان معتقد است که رابطه‌ای که بین مردم و سیاستمداران شکل گرفته است، عدم تعادل‌های اقتصاد ایران را تشدید کرده است و تا هنگامی که مردم سیاستمداری را دوست داشته باشند که غیرممکن‌ها را ممکن کند، اصلاحی متصور نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، نوع نگاه غالب سیاستمداران ایرانی به مقوله توسعه اقتصادی، حتی قبل از انقلاب، نگاهی پروژه‌محور بوده است. به این معنا که هر دولتمردی که می‌خواسته دم از موفقیت بزند، صرفاً به تعداد پروژه‌های اجراشده در دوره خود بالیده است، نه به سیاستگذاری‌هایی که انجام داده و دستاوردهایی که در اقتصاد کلان به دست آورده است. نیلی معتقد است که این نوع نگاه به اقتصاد سیاسی رابطه سیاستمداران و مردم بازمی‌گردد.

او در این باره به «تجارت فردا» گفت: مردم سیاستمداری را دوست دارند که بتواند ناممکن‌ها را ممکن کند، در حالی که اقتصاددان می‌گوید برای به دست آوردن یک چیز باید چیز دیگری را از دست داد و ناممکن، ناممکن است. احتمالاً به همین دلیل است که در رابطه‌ای که در دهه‌های اخیر بین سیاستمداران و مردم برقرار شده، اقتصاددانان جایی ندارند. مساله این است که رابطه سیاستمداران و مردم جواب داده و کار کرده است. شاید سوال اصلی برای اقتصاددانان این باشد که چگونه می‌توان این حلقه را باز کرد.

نیلی ادامه داد: اینجا مساله عدم آگاهی یا جهل موضوع نیست. سیاستمداران احتمالاً به خوبی می‌دانند که وعده‌هایی که با رشد 25درصدی نقدینگی عملیاتی می‌شود، در نهایت به جهش نرخ ارز، تورم 20درصدی و امثال آن می‌انجامد، اما ادعا می‌کنند که می‌توانند از طریق «مبارزه با گرانی» به جنگ تورم بروند. تا زمانی که این رابطه بین مردم و سیاستمداران جواب می‌دهد، به نظر نمی‌رسد که ابعاد عدم تعادل‌های اقتصاد ایران به سمت کوچک شدن پیش رود.

لینک مصاحبه کامل