کدخبر: ۲۷۱۴۳۴ لینک کوتاه

کمک ترکیه برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران

اقتصادنیوز: وزیر خارجه ترکیه گفت: آمریکا با اعمال تحریم‌ها علیه ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، خبرگزاری آناتولی نوشت، به عقیده چاووش اوغلو، اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه ایران تصمیمی بسیار اشتباه بوده و کشورهای اروپایی هم با ترکیه در این زمینه هم نظر هستند.

وزیر خارجه ترکیه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تصمیمی بسیار اشتباه عنوان کرد و گفت که آنکارا برای لغو این تحریم‌ها تلاش می‌کند. وی به اهمیت مناسبات اقتصادی میان کشورها اشاره کرد و ادامه داد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر ترکیه تاثیر منفی می‌گذارد. از این رو آنکارا به طور جدی برای ترغیب واشنگتن برای لغو این تحریم‌ها تلاش می‌کند.

به عقیده دیپلمات ارشد ترکیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جهت ایجاد جایگزین‌های مختلف به منظور شکستن محاصره آمریکا یا عدم آسیب از تبعات آن حرکت می‌کنند. کشورهای اتحادیه اروپا می‌کوشند برای ایجاد راه‌های جایگزین مختلف برای شکستن محاصره یا عدم متضرر شدن از پیامدهای آن، پیش بروند.

مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از 5 نوامبر به اجرا گذاشته شد. در این مرحله، تمامی محصولات مربوط به انرژی، به خصوص نفت و گاز طبیعی، فعالیت‌های بندری، کشتی‌های تجاری، بیمه و خدمات مربوط به بانکداری بین‌المللی در فهرست تحریم‌های ضد ایرانی واشنگتن قرار گرفتند.

چاووش اوغلو افزود: «ترکیه سعی می‌کند که فعالیت‌های تجاری‌اش تحت تاثیر اقدام های منفی قرار نگیرد، از این رو حتی با کشورهایی که با آنها روابط سیاسی خوبی ندارد، نیز فعالیت‌های تجاری خود را ادامه می‌دهد».