کدخبر: ۲۷۱۶۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

محسن هاشمی در مورد مدیریت شهری مطرح کرد:

نقد را بر تملق و تمجید ترجیح دهید

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: مدیریت شهری باید نقد کارشناسی و تحلیل واقع بینانه را بر تملق و تمجید و تبلیغ ترجیح دهد.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، محسن هاشمی، در آئین اختتامیه سومین دوره جشنواره رسانه‌های شهری که در برج آزادی برگزار شد با اشاره به اهمیت توجه به انقلاب فناوری هزاره سوم، افزود: لزوم توجه به انقلاب فناوری هزاره سوم در حوزه دسترسی به رسانه و شبکه‌های اجتماعی، در شرایط فعلی، تولید و مدیریت توزیع و نشر محتوا یکی از مهم‌ترین چالش‌های جامعه است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در گذشته مطبوعات رسانه‌های محدودی بودند که اولاً بصورت یکسویه و ثانیاً در حد تیراژ خود قابلیت اثرگذاری داشتند، گفت: در شرایط فعلی، ده‌ها میلیون شهروند از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی هم به مخاطب وهم به صاحب رسانه تبدیل شده اند و معنای واقعی هر شهروند یک رسانه، محقق شده است.

وی ادامه داد: یک محتوا، چه خبر یا مقاله و یا فیلم و تصویر و صدایی که توسط یک شهروند عادی تولید و به اشتراک گذاشته می‌شود، در عرض چند ساعت می‌تواند هزاران و حتی میلیون‌ها بیننده پیدا کند و بیش از ده‌ها تیتر یک روزنامه اثرگذار باشد، اما مدیریت نظام رسانه‌ای جامعه ما آماده چنین تحول و سرعتی نیست.

هاشمی یادآور شد: فضای رسانه‌ای نوین، یک جامعه مدنی متکثر و پویا حداقل در فضای مجازی است که نمی‌توان تأثیرات عینی و واقعی آن را نادیده گرفت و از طریق پویش‌ها و کمپین‌ها یا موج‌ها و طوفان‌های رسانه‌ای و اجتماعی فشار زیادی به مسئولان، مدیران و چهره‌هایی که برخلاف نظر جامعه حرکت می‌کنند، وارد می‌کنند و در تصمیمات و رخدادها کاملاً اثرگذار هستند که نمونه آن را هفته گذشته در جریان استعفای وزیرخارجه مشاهده کردیم.

وی با طرح این پرسش که رسانه‌های حرفه‌ای ما تا چه میزان در این فرایند مؤثر هستند و در این فرایند تولید و توزیع محتوا در رسانه‌های نوین نقش ایفا می‌کنند، گفت: چه میزان از این گردش محتوا توسط نیروهای غیررسانه ای وغیرحرفه ای صورت می‌گیرد.

هاشمی با اشاره اینکه در مقام پاسخ به این پرسش نیست، افزود: ولی برآوردم از وضعیت رسانه‌ای کشور این است که نیاز جدی به تقویت فرایند حرفه‌ای تولید و توزیع محتوا توسط رسانه‌ها و روزنامه نگاران شناسنامه دار و حرفه‌ای کشور وجود دارد و اگر ما از ظرفیت رسانه‌ها و روزنامه نگاران رسمی استفاده نکنیم قاعدتاً باید پیامدهای میدان داری و اثرگذاری رسانه‌های بیگانه و چهره‌های ناشناس و غیرمتعهد و غیرحرفه ای که با ابزار شایعه سازی و تخریب فضای افکار عمومی را ملتهب می‌کنند، را بپذیریم.

وی، موضوع دوم را تقارب و نزدیکی مفهومی و کارکردی حوزه شورا با حوزه رسانه‌ای عنوان کرد و افزود: در حکومت مدرن و فرایند تفکیک قوا، نهاد مطبوعات و رسانه بعنوان رکن چهارم دموکراسی نامیده می‌شود و نهاد شورا نیز ماهیتی نیمه مدنی، نیمه حاکمیتی دارد و به نوعی مکمل قوای سه گانه حاکمیتی است.

هاشمی افزود: بنابراین رسانه و شورا می‌توانند ترکیب کارامدی در اعمال نظر و دیدگاه‌های شهروندان در عملکرد مدیریت شهری را به نتیجه برسانند و این تعامل می‌تواند به بهبود کارامدی بخش اجرایی مدیریت شهری بیانجامد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران، لازمه این تعامل را عملکرد حرفه‌ای و توجه به جایگاه، حقوق و وظایف و کارکرد هردوسوی تعامل یعنی رسانه‌ها و مدیریت شهری دانست و افزود: مدیریت شهری باید نقدکارشناسی و تحلیل واقع بینانه را بر تملق و تمجید و تبلیغ ترجیح دهند و اصحاب رسانه نیز باید ادبیات علمی و فارغ از سلایق، نظرات و منافع شخصی را بر فضای رسانه‌های شهری حاکم کنند.

هاشمی افزود: شورای پنجم از دو جهت ظرفیت مناسب‌تری برای این همکاری و تعامل دارد، نخست اینکه تعدادی از چهره‌های رسانه‌ای و روزنامه نگار در اعضای شورا حضور دارند و به نوعی نماینده جامعه رسانه‌ای در شورای شهر می‌باشند و دوم اینکه مشارکت بی سابقه و بالای شهروندان در انتخاب شورای پنجم، پیوند اعضای شورا را بدنه اجتماعی خود و جامعه از طرق مختلف از جمله فضای مجازی عمیق‌تر کرده است و به تعبیری اعضای شورا عمدتاً بصورت آنلاین در فضای رسانه‌ای وخبری جامعه هستند.

وی ابراز امیدواری کرد این گونه جشنواره‌های تخصصی به تقویت نقش مثبت رسانه‌ها و روزنامه نگاران حرفه‌ای در فضای رسانه‌ای کشور بیانجامد.