کدخبر: ۲۷۱۶۴۲ لینک کوتاه

شروط تازه اروپا برای ادامه همکاری با ایران

اقتصادنیوز: چهار کشور اروپایی ضامن برجام در دیدارهایی با نمایندگان ایران سه شرط را برای ادامه همکاری با ایران مطرح کرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، روزنامه الشرق‌الاوسط مدعی شد، اعضای گروه کشورهای اروپایی موسوم به E4 سه شرط را برای پایان دادن به اختلافات و ادامه همکاری خود با ایران مطرح کرده‌اند.

در گزارش این روزنامه به نقل از منابع آگاه آمده است که نمایندگان چهار کشور اروپایی ضامن برجام یعنی فرانسه، انگلستان، آلمان و ایتالیا به طور منظم جلساتی با نمایندگان ایرانی تشکیل داده‌اند و سه مسئله را مشخص کرده‌اند که ایران برای "عادی سازی روابط با غرب" باید آن‌ها را در نظر بگیرد.

اول آنکه باید "خطر قوای نظامی تشکیل شده توسط ایران" را که به ادعای این روزنامه با نهادهای قانونی در کشورهای خود رقابت کرده و بسیاری از شهروندان عرب را در لبنان، سوریه، عراق و یمن تهدید می‌کنند، به رسمیت بشناسد.

شرط دوم در خصوص برنامه ملی ایران برای تولید موشک‌های بالستیک و توسعه، تولید و به کارگیری این موشک‌ها در کشورهایی که ایران در آنها نیروهای نظامی دارد است و این چهار کشور مذاکره با ایران را منوط به پایان یافتن این سیاست ایران دانستند.

شرط سوم نیز موضع ایران در قبال اسرائیل و "دست کشیدن ایران از تهدیدات خود" برای "موجودیت و امنیت" این کشور است.

به گفته این منبع خبری اعتراضات ایران به این درخواست‌ها، این گروه را از ادامه تلاش برای راضی کردن ایران جهت عادی‌سازی روابط خود با غرب باز نداشت، چرا که این عادی‌سازی می‌تواند تأثیرات منفی درگیر رئیس جمهور آمریکا و ایران، برای کشورهای اروپایی را کاهش دهد.