کدخبر: ۲۷۱۷۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزیر امور خارجه:

ساخت موشک تنها یک نمونه از پیشرفت های ایران است

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه، ساخت موشک را تنها یک نمونه از پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: به لطف انقلاب اسلامی در هیچ زمینه ای وابسته به دیگران نیستیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی ارتش، «محمد جواد ظریف» امروز - دوشنبه - در نشست بررسی تحولات منطقه ای و تاثیر آن بر امنیت جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش، اقتدار کشور را مدیون مردم ایران دانست و افزود: به لطف خدا و برکت مردم سرافراز و حضور مقتدرانه نیروهای مسلح، چهل سالگی انقلاب را جشن گرفتیم. 

وی یادآور شد: حضور پررنگ مردم در راهپیمایی 22 بهمن نشان داد که با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی ملت ایران همچنان پای انقلاب و دستاوردهای آن ایستاده اند.

رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: دشمنان معتقد بودند که ما 40 سالگی انقلاب را نخواهیم دید، این در حالی است که از همان ابتدا نیز با برافروختن آتش جنگ سعی در براندازی انقلاب داشتند و معتقد بودند که انقلاب دو سالگی خود را تجربه نخواهد کرد.

ظریف افزود: آنچه این انقلاب را با چنین اقتداری در دنیا نگه داشته استقلال آن و پافشاری مردم بر این استقلال بوده است. دستاوردی که بعد از سال ها استعمار قدرت های جهانی در ایران به وجود آمد.

وی، امنیت کشور را درون زا توصیف کرد و گفت: ترامپ بارها کشورهای منطقه را تحقیر کرده و امنیت آنها را به خاطر وجود آمریکا می داند این در حالی است که کشور ما بدون وابستگی به دیگران و با تکیه بر داخل کشور امنیت مثال زدنی را در منطقه به وجود آورده است.

وی اظهارداشت: ما به لطف انقلاب اسلامی در هیچ زمینه ای وابسته به دیگران نیستیم و به همین دلیل سلطه گری را نخواهیم پذیرفت در حالی که سلطه طلب نیز نیستیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما براساس آیات قرآن اصالتا نخواهیم پذیرفت که شخص یا قدرت دیگری به عنوان سرپرست و بالا دست ما باشد.

ظریف تصریح کرد: در دنیا اتفاق نادری رخ داده است و جهان پساغربی شکل گرفته و به نوعی سلطه گری در دنیا به پایان رسیده است به عنوان مثال، رییس جمهوری آمریکا گفت ما با هزینه هفت تریلیون دلار با چراغ خاموش به عراق سفر می کنیم و دلیل این چیزی جز پایان سلطه آمریکا بر جهان نیست.

وی افزود: محل قدرت نیز در دنیا متکثر شده و تصمیم گیری های مهم تنها در غرب اتفاق نمی افتد و ما امروزه شاهدیم که تحولات دنیا در جای جای این جهان اتفاق می افتد.برای مثال در منطقه ما آمریکا به عنوان قدرت نظامی به ظاهر خواستار کاهش تنش در سوریه شد ولی نتوانست با تمام ابزاری که در اختیار دارد این مهم را به وقوع برساند و این سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بودند که تنش ها را در سوریه به کم ترین حد ممکن رساندند و این نشان دهنده به هم خوردن قدرت و متکثر شدن آن است.

وزیر امور خارجه به قدرت ایران در حوزه نظامی و دیپلماسی اشاره و بیان کرد: در دنیا کسی برای ما تصمیم نمی گیرد و این خود ما هستیم که در منطقه پر تلاطم خاورمیانه برای سرنوشت خود با بهره گیری از قدرت میدانی که شامل توان مردمی، فرهنگ ایثار و شهادت و اقتدار نیروهای مسلح و قدرت موثر دیپلماسی است تصمیم می گیریم و به نوعی بعد از انقلاب به خودباوری رسیده ایم طوری که در مقابل قدرت های جهانی در زمینه های مختلف مقتدرانه ایستاده ایم.

ظریف همچنین گفت: دلیل عصبانیت آمریکا و برخی از کشورهای غربی این است که ما موشک را خودمان با اتکا بر متخصصین داخلی می سازیم و به آنها وابسته نیستیم.

وزیر امور خارجه با بیان این که زمانی که ما برای دفاع از حریم کشور نیازمند موشک برای دفاع بودیم هیچ کشوری به ما موشک نداد، گفت: باید گفت فقط در زمینه موشک نیست که ما به این حد از پیشرفت رسیده ایم، متخصصین ایرانی هرکجا در تنگنا قرار گرفتند آن را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کرده اند و ساخت موشک تنها نمونه ای از آن است.

**ما با تسلیحات نظامی امنیت را تامین می کنیم و وزیر خارجه با ابزار دیپلماسی

امیر سرتیپ دوم حسین ولیوند زمانی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش نیز در این نشست گفت: مسیر ارتش و نیروهای مسلح همان اسلام ناب است و هدف ما در ماموریت های ابلاغی، کمک به اعتلای جمهوری اسلامی ایران است.

وی خطاب به ظریف تاکید کرد: ما در نیروهای مسلح با تسلیحات نظامی امنیت را تامین می کنیم و شما با ابزار دیپلماسی از اهداف و راهبردهای کشور عزیزمان در برابر قدرت های جهانی دفاع می کنید.