کدخبر: ۲۷۱۸۰۴ لینک کوتاه

وزیر اقتصاد:

تنها ٨ میلیارد دلار از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری بازگشته است

اقتصادنیوز :وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از صادرات ٤٠ میلیارد دلاری کشور در ١١ ماهه امسال تنها ٨ میلیارد دلار به کشور بازگشته که ٦.٥ میلیارد دلار آن را نیز پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها بازگردانده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، هشتاد و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی امشب (دوشنبه) با پیگیری اجرای مصوبه نشست قبلی شورا با موضوع مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه ثبت سفارش مبنی بر ارائه گزارش وزارت صمت از عملکرد سیستم اعتبارسنجی و رتبه بندی بازرگانان و همچنین بررسی مراتب اعتراض فعالان بخش خصوصی حوزه مسکن و ساختمان به ریاست فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد برگزار شد.

در این نشست علاوه بر وزیر اقتصاد، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، و حسین میرشجاعیان معاون اقتصادی وزیر اقتصاد حضور داشتند.

فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت در ابتدای این نشست از واردات مواد اولیه، رفع تعهدات ارزی و … از جمله مشکلات ثبت سفارش نام برد و اعلام کرد در بخش ماشین آلات ثبت سفارش‌هایی که تا تاریخ ١٦ مرداد انجام شده و برای آنها گشایش ارز انجام شده، با تصویب دولت می‌توانند ماشین آلات خود را تا ٢٩ اسفند وارد کنند.

جهش صادراتی با راه اندازی بازار متشکل معاملات ارز

محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی در این نشست از جلسه مشترک با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی خبر داد و افزود: در این جلسه که حسین میرشجاعیان و غلامحسین شافعی نیز حضور داشتند درباره دغدغه بازگشت ارز حاصل از صادرات بحث کردیم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی بر اساس وظایف و مأموریت‌های خود نظراتش را بیان کرد، ادامه داد: مسیر حرکت درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات با گذشته متفاوت شده است.

وی اظهار داشت: با اصلاحاتی که درباره تسویه اسکناس ارز در حوزه صرافی‌ها انجام شد، سقف بازگشت ارز از ٤ میلیون دلار بالاتر رفته و درباره حواله هم همین طور است.

پورابراهیمی گفت: از ابتدای سال آینده بازار متشکل ارز تشکیل خواهد شد و آئین نامه‌های آن تصویب شده است. فعالیت این بازار باعث جهش صادراتی خواهد شد.

نماینده کرمان در مجلس تاکید کرد که معیار در مورد نحوه تسویه ارز حاصل از صادرات باید مواد اولیه مصرفی کالای صادراتی باشد، تصریح کرد: اگر مواد اولیه کالای صادراتی با نرخ ارز ترجیحی وارد شده، حتماً تسویه آن نیز باید با نرخ ارز ترجیحی باشد و اگر مواد اولیه آن ارز ترجیحی نداشته، تسویه آن نیز می‌تواند با نرخ ارز سنا باشد.

وی توضیح داد نباید اجازه دهیم نبات صادراتی که با شکر وارداتی ارز ترجیحی تولید شده، با نرخ ١٣ هزار تومانی تسویه شود.

وزیر اقتصاد نیز در ادامه این موضوع گفت: دولت تا جای ممکن از صادرات حمایت خواهد کرد اما اجازه دهید از بازگشت ٤٠ میلیارد دلار صادراتی نهایت استفاده را ببریم.

وی اعلام کرد که از صادرات ٤٠ میلیارد دلاری کشور در ١١ ماه ابتدایی سال تنها ٨ میلیارد دلار به کشور بازگشته که ٦.٥ میلیارد دلار آن را نیز پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها بازگردانده اند.

دژپسند با بیان اینکه درباره تصمیمات ارزی نباید به عبدالناصر همتی اجحاف شود، گفت: تصمیمات مرتبط با ارز توسط کمیته‌ای متشکل از وزرای نفت، صمت، اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی گرفته می‌شود و دستورالعمل‌ها تنها توسط بانک مرکزی ابلاغ می‌شود.

وی همچنین اعلام کرد که صادرکنندگان ما به ازای ارزی که وارد کشور کنند از مشوق‌های صادراتی برخوردار خواهند شد.