کدخبر: ۲۷۱۹۴۳ لینک کوتاه

پمپئو: ایران به حوثی‌ها سامانه تسلیحاتی داده است

اقتصادنیوز: وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار ادعای بی‌اساس خود مبنی بر حمایت تسلیحاتی ایران از حوثی‌ها گفت که آمریکا دیگر نخواهد پذیرفت که موشکی از یمن به سمت عربستان پرتاب شود.

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در یک جلسه پرسش و پاسخ در دبیرستانی در ایالت آیووا در جواب این سوال که چرا واشنگتن همچنان به فروش سلاح به عربستان ادامه می‌دهد درحالیکه تأثیر آن را بر غیرنظامیان یمنی می‌بیند، به تکرار ادعاهای بی‌اساس و نخ‌نمای خود علیه کشورمان پرداخت و عربستان را متحد استراتژیک آمریکا در منطقه خواند.

وی در ادامه با طرح این ادعای واهی که ایران سامانه‌های تسلیحاتی در اختیار حوثی‌ها قرار داده است، گفت: یمن جای بسیار پیچیده‌ای است. ایران به حوثی‌ها سامانه‌های تسلیحاتی داده است و اکنون موشک‌هایی در آنجا (یمن) ساخته شده است که در عربستان سعودی فرود می‌آیند. نه، ما این مسئله را برای بار دوم نخواهیم پذیرفت.

پمپئو افزود: اگر ایرانی‌ها به گروهی در دس موینس (منطقه‌ای در آمریکا) موشک می‌داد، به‌طور قطع شما از دولت انتظار داشتید که در برابر این اتفاق بایستد و با آن مقابله کند، همان‌گونه که دولت سعودی در حال مقابله با آن (در یمن) است.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین از سفر قریب‌الوقوع خود به منطقه غرب آسیا خبر داد.

به گزارش ایسنا، این ادعاهای واهی در حالی از سوی مقامات آمریکایی مطرح می‌شود که ایران بارها آن را رد و تاکید کرده‌ که موشک‌هایی که حوثی‌ها توسط آن، عربستان را هدف قرار داده‌اند متعلق به خودشان و ساخت خودشان بوده است و جمهوری اسلامی هیچ‌گاه سلاحی به یمن منتقل نکرده است. واضح است که آمریکا تلاش دارد با دستاویز قرار دادن این ادعاها توجیهی برای فروش میلیاردی تسلیحات خود به عربستان بیابد که از آنها در تجاوزات خود علیه یمن و مردم بی‌گناه این کشور استفاده می‌کند.