کدخبر: ۲۷۲۵۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش عمران خان به حملات تروریستی از خاک پاکستان

نخست وزیر پاکستان گفت که «به هیچ جماعت تندرویی» اجازه نخواهد داد در خاک پاکستان فعالیت و از آن «برای حملات تروریستی به خارج» استفاده کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این اظهارات عمران خان چند روز پس از تشدید تنش ها در پی حملات تروریست ها از خاک پاکستان به هند و پیش از آن به نیروهای نظامی ایران در جاده زاهدان-خاش استان سیستان و بلوچستان بیان می شود؛ اقداماتی که ملاحظات و تنش های جدی را در روابط این کشورها ایجاد کرد.
عمران خان در تجمع مردمی جنوب پاکستان تصریح کرد: این دولت اجازه نخواهد داد، خاک پاکستان به هیچ شکلی در تروریسم خارجی مورد استفاده قرار گیرد. اکنون به هیچ جماعت تندرویی اجازه فعالیت در کشورمان نخواهیم داد.
منابع خبری اسلام آباد روز چهارشنبه هفته گذشته در خبری فوری اعلام کردند نیروی هوایی این کشور دو فروند از جنگنده های هندی که حریم هوایی پاکستان را نقض کرده بودند، هدف قرار داده و هر دو جنگنده را سرنگون کرده است.
با تشدید تنش ها میان دو کشور همسایه هند و پاکستان، کاردار هند در اسلام آباد از سوی وزارت امور خارجه پاکستان احضار شد و ارتش این کشور نیز هند را به پاسخ متقابل و غافلگیرانه تهدید کرد.
این نخستین بار از سال 1971 میلادی تاکنون است که جنگنده‌های نیروی هوایی هند از خط واقعی کنترل مرز کشمیر عبور کرده و وارد حریم هوایی پاکستان شده‌اند.
روابط بین دو کشور زمانی تنش آلود شد که انفجار روز پنجشنبه 25 بهمن ماه گذشته در بخش هندی کشمیر به دست گروه تکفیری موسوم به «جیش محمد» رخ داد. مشابه این انفجار یک روز پیش تر (چهارشنبه 24 بهمن ماه) در سیستان و بلوچستان ایران روی داد.
هر دو انفجار نیروهای نظامی در مرزهای دو کشور ایران و هند با پاکستان را هدف قرار دادند و هر دو با استفاده از خودروی بمب گذاری شده با سبک هدایت راننده ای انتحاری در مسیر حرکت نظامیان انجام شد.
دولت پاکستان در هفته های اخیر اقدامات گسترده را برای دستگیری عوامل تروریستی در این کشور آغاز کرده و گفته می شود نیروهای امنیتی پاکستان صدها نفر را بازداشت کرده اند.