تحلیل رسانه های عربی از سفر رییس جمهوری ایران به عراق

کدخبر: 272679
اقتصادنیوز :سفر قریب الوقوع حسن روحانی رییس جمهوری ایران به عراق توجه بسیاری از رسانه های عربی را به خود جلب کرده است و برخی از آنها اهمیت اقتصادی و سیاسی این سفر را مورد توجه قرار داده و آن را یک قدرت نمایی از سوی تهران قلمداد کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «حسن روحانی» رئیس جمهوری روز دوشنبه (20 اسفند) راهی بغداد خواهد شد. این نخستین سفر روحانی به این کشور از آغاز انتخاب او به عنوان رئیس جمهور ایران در سال 1392تاکنون خواهد بود.

پس از تشکیل دولت جدید عراق مقامات ایرانی مختلفی به این کشور سفر کرده‌اند که از جمله آنها می توان به سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه، «بیژن زنگنه» وزیر نفت، «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی ایران اشاره کرد. 

«برهم صالح» رئیس جمهوری جدید عراق نیز آبان ماه امسال در سفری که به ایران داشت با رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری دیدار کرد. 

برخی از کارشناسان منطقه معتقدند که سفر رسمی روحانی به عراق افزون بر در برداشتن دستاورد‌های مهم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، پیام‌های سیاسی مهمی در منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت.

این گزارش در بردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که در رسانه های عربی درباره سفر روحانی به عراق منتشر شده است.

روزنامه «مصراوی» به نقل از «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق نوشت: سفر روحانی به عراق از اهمیت بالایی برخوردار است. در این سفر گفت و گوهای ژرفی میان مقامات عراق و ایران صورت خواهد گرفت. منافع عراق در داشتن روابط راهبردی با ایران و حفظ این روابط است. روابط ایران و عراق باید بر اساس منافع مشترک باشد. تهران در زمینه مبارزه با داعش در عراق نقش مهمی بازی کرد. در این سفر گفت وگوهایی درباره تعدیل توافق الجزایر که در سال 1975 میان 2 کشور منعقد شد، صورت خواهد گرفت. روابط عراق با ایران به زیان روابط عراق با کشورهای عربی نیست و عراق می تواند پلی برای توسعه راوبط ایران با کشورهای عربی باشد.

تارنمای شبکه «اخبار عراق» هم به نقل از یک منبع سیاسی نوشت: اولویت روحانی در سفر به عراق تلاش برای تقویت همکاری اقتصادی با عراق است تا از این طریق از دامنه فشار تحریم های آمریکا علیه ایران کاسته شود. 

نشریه «الجریده» کویت نوشت: سفر روحانی به عراق از اهمیت بالایی برخوردار است. این سفر در شرایطی صورت می گیرد که پس از انتخابات پارلمانی عراق جایگاه همپیمانان ایران در صحنه سیاسی عراق تقویت شده است. پیش بینی می شود روحانی در این سفر برای مقابله با تحریم های آمریکا توافقنامه های تجاری بسیاری را با عراق منعقد کند. در این سفر وی بر نقش ایران در تامین برق عراق تاکید خواهد کرد و تلاش آمریکا برای خرسند سازی عراقی ها برای کاهش اعتماد خود بر نفت ایران را به چالش خواهد کشید.

به نوشته تارنمای «العهد» لبنان، سفر روحانی به عراق دارای اهمیت بی نظیری است. اگر ماهیت شرایط و چالش هایی که عراق و ایران و سراسر منطقه در شرایط کنونی با آن روبرو هستند در نظر گرفته شود دیده می شود که 2 کشور ایران و عراق نیاز به همکاری و هماهنگی بیشتر دارند تا منافع مردم دو کشور تامین شود و خطرات و پیامدهای طرح های شوم دشمنان خنثی شود. تردیدی نیست که جنبه اقتصادی سفر روحانی به عراق از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا عراق در سطح جهانی و منطقه ای بزرگترین شریک اقتصادی ایران به شمار می رود و روحانی نیز پیش از این اعلام کرده است که تهران و بغداد حدود 12 میلیارد دلار مبادلات اقتصادی دارند و برای افزایش سطح مبادلات تا 20 میلیون دلار تلاش خواهند کرد.

'ایران و عراق در زمینه های انرژی، مواد غذایی، خودرو، بهداشتی، مسکن و ... همکاری می کنند. طبیعی است که فعالیت گسترده و دارای ابعاد مختلف نیاز به فضای سیاسی و امنیتی مناسبی دارد و 2 کشور برای رسیدن به این خواسته تلاش می کنند. بی تردید سفر روحانی به عراق می تواند تا اندازه بسیار زیادی گره های موجود در مسیر همکاری دو کشور را بگشاید.

با توجه به اینکه روند روابط ایران و عراق طی 16سال گذشته در زمینه های مختلف شاهد پیشرفت روزافزونی بوده است و هنگامی که در سال 2014میلادی گروه تروریستی داعش عراق را مورد هدف قرار داد ایران از عراق در برابر تروریسم دفاع کرد زمینه همکاری و همگرایی دو کشور بسیار بالا است و هر گونه تحرکی می تواند دستاورد و منافعی را برای هر 2 طرف به دنبال داشته باشد. ایران و عراق کنشگر موثر و محوری در منطقه به شمار می روند و همکاری، تفاهم و توافق آنها دارای پیام های بسیاری است.' 

به نوشته روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن، «احمد الحمدانی» کارشناس مسائل سیاسی عراق درباره سفر روحانی به عراق گفت: در این سفر توافق هایی به امضا خواهد رسید. این سفر پیش از آنکه دارای جنبه اقتصادی داشته باشد دارای پیام سیاسی به آمریکا است. به ویژه که خبر این سفر پیش از آنکه انجام شود در رسانه ها مطرح شده است. این سفر برخلاف سفر «ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به عراق است که شبانه انجام گرفت و هیچ یک از مقام های رسمی عراق از وی استقبال نکردند. 

به نوشته روزنامه «العرب» چاپ لندن، جنبه اقتصادی سفر روحانی به عراق پیام سیاسی این سفر را که ایران آن را به جامعه جهانی ارسال می کند، تحت الشعاع قرار نخواهد داد. محتوای این پیام سیاسی آن است ایران هنوز هم با وجود فشارهای شدید و هدفمند برای کاهش قدرت نفوذ منطقه ای تهران، در بخش های مهمی از جهان عرب دارای نفوذ گسترده ای است. ایران با این پیام تلاش می کند جامعه بین الملل را در شرایط جدیدی قرار دهد. زیرا ایران به دلیل قدرت یابی خود در منطقه این رویکرد را دارد که قدرت های جهانی باید برای پایان دادن به بحران های منطقه با این کشور وارد مذاکره شوند. این سفر در واقع یک قدرت نمایی از سوی ایران است تا این موضوع را مورد تاکید قرار دهد که در برابر آثار ناگوار تحریم ها بر روی اقتصاد ایران، هرگز سر تسلیم فرود نخواهند آورد. 

تیتر یک
  • بنت؛ نخست‌وزیرِ نصفه‌ونیمه کشوری قطبی شده و متلاشی

    دولت جدید در اسرائیل، بیش از هر چیز به یک دلیل مورد توجه قرار دارد: پایانی بر بیش از دوازده سال نخست‌وزیری بنیامین…

از دست ندهید
بلیط هواپیما