کدخبر: ۲۷۳۲۹۴ لینک کوتاه

واکنش تند ترکیه به اظهارات اخیر نتانیاهو

اقتصادنیوز؛ ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه، بنیامین نتانیاهو را بخاطر اظهارتش مبنی بر اینکه "اسرائیل تنها متعلق به مردم یهود است" به "نژادپرستی آشکار" متهم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه گفت: من این تبعیض و نژادپرستی آشکار را محکوم می‌کنم. ۱.۶ میلیون عرب مسلمان در اسرائیل زندگی می‌کنند. آیا دولتهای غربی عکس العمل نشان خواهند داد و یا باز هم تحت فشار سکوت خواهند کرد؟

ابراهیم کالین سخنگو اردوغان

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا در آستانه شروع انتخابات پارلمانی این رژیم در ۹ آوریل عنوان کرد: "اسرائیل سرزمینی برای تمامی شهروندانش نیست. بر اساس قوانین ما اسرائیل تنها متعلق به یهود است".

این اظهارات در حالی از سوی بنیامین نتانیاهو مطرح شد که اخیرا روتم سلا، ستاره سینمای این رژیم از حقوق اقلیت عرب که ۱۷.۵ درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند، دفاع کرده بود.

 نتانیاهو در ادامه این صحبتهایش گفت: ما مشکلی با شهروندان عرب ساکن اسرائیل نداریم. آن‌ها هم همان حقوقی را دارند که بقیه از آن برخوردار هستند. دولت لیکود در بخش عرب‌نشین بیش از هر دولت دیگری سرمایه‌گذاری کرده است.

پارلمان اسرائیل موسوم به کنست ژوئیه گذشته قانونی را تصویب کرد که به موجب آن "اسرائیل متعلق به مردم یهود است و حق تعیین سرنوشت در این سرزمین تنها مختص به یهودیان است".