کدخبر: ۲۷۳۳۹۰ لینک کوتاه

اصولگرایان در نبود قالیباف و رئیسی بر حدادعادل اجماع می‌کنند؟

اقتصادنیوز: چمران درباره جایگاه و نقش غلامعلی حداد عادل در شورای وحدت گفت: اگر جمع تصمیمش این باشد که آقای حداد عادل نقش محوری در شورا داشته باشد، محتمل است که این اتفاق رخ بدهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه‌نیوز، ریاست سید ابراهیم رئیسی بر دستگاه قضا به‌معنای آن است که او دیگر نمی‌تواند فعالیت سیاسی و حزبی داشته باشد؛ از این‌رو به نظر می‌رسد که شورای وحدت اصولگرایی برای حفظ انسجام خود باید به دنبال فردی باشد که توانایی ایجاد یک اجماع فراگیر را داشته باشد زیرا در گذشته رئیسی چنین نقشی را در شورای وحدت ایفا می‌کرد. با انتشار خبر ریاست حداد عادل بر این شورا گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن موضوع مطرح شد که آیا او می‌تواند نقش محوری وتعیین‌کننده در پایگاه اصولگرایی و خاصه جمنا داشته باشد؟ این پرسشی است که احتمالا پاسخ واقعی آن نه اکنون که در زمان انتخابات مجلس در سال آینده داده خواهد شد.

مهدی چمران باور دارد که در شورای وحدت، اشخاص تعیین‌کننده نیستند و اگر مجموعه اعضا به انجسام برسند دیگر چندان مهم نیست که چه افرادی حضور دارند. او درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «آقای رئیسی نیرویی از نیروهای با ارزش شورای وحدت بودند که از این پس در مقام رئیس قوه قضاییه خدمت خواهند کرد. با حضور ایشان در جایگاه ریاست دستگاه قضا تمام تلاش ما این است که شورای وحدت شخص‌محور نباشد و همه اقداماتی که انجام خواهد شد بر اساس یک تصمیم جمعی باشد. اساسا شورای وحدت با خرد جمعی اداره می‌شود و نمی‌توان آن را قائل به فرد دانست. ما در آینده با آرایش جدیدی پا به عرصه خواهیم گذاشت و مناسبات خود را به صورت منسجم تنظیم خواهیم کرد».

او در پاسخ به این پرس که آیا حضور محمدباقر قالیباف در جایگاه ریاست بنیاد مستضعفان باعث می‌شود که دست شورای وحدت خالی از چهره‌های سرشناس بشود، گفت: «خیر این اتفاق نخواهد افتاد. همان‌طور که بیان شد شورای وحدت قائل به این و آن نیست اما اساسا تصور نمی‌کنم که آقای قالیباف تصمیمی برای انتخابات سال آینده مجلس داشت».

چمران درباره جایگاه و نقش غلامعلی حداد عادل در شورای وحدت گفت: «اگر جمع تصمیمش این باشد که آقای حداد عادل نقش محوری در شورا داشته باشد، محتمل است که این اتفاق رخ بدهد اما برای اظهارنظر دقیق هنوز زود است و باید بنشینیم و پس از بحث‌ها و نظرها با یک اراده جمعی تصمیم بگیریم که در انتخابات سال آینده با چه آرایشی و با محوریت چه کسی حضور خواهیم داشت».