کدخبر: ۲۷۴۷۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جولان اشغالی بخشی از خاک سوریه است

جولان اشغالی بخشی از خاک سوریه است

اقتصادنیوز : وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای با انتقاد از اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن مالکیت اسراییل بر ارتفاعات جولان خاطرنشان کرد: ارتفاعات جولان بخشی از قلمرو سوریه است که در جریان جنگ شش روزه اشغال شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه خود نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توییتی خاطرنشان کرد که زمان آن فرارسیده که مالکیت اسراییل بر ارتفاعات جولان به رسمیت شناخته شود و به دنبال این اظهارات، مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور نیز توییت ترامپ را به عنوان تصمیم گرفته شده قلمداد کرد. 

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: این گونه اظهارات نمونه دیگری از نادیده گرفتن معیارهای بین المللی، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، ابتکارات صلح عربی و اصل زمین در عوض صلح است که در کنفرانس مادرید با میانجی گری روسیه و آمریکا تایید شده است.
«این اظهارات در راستای سیاست های دولت آمریکا در بازنگری اصول پذیرفته بین المللی برای حل و فصل اوضاع منطقه خاورمیانه است.» 
وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود تصریح کرده است: ما پیگیرانه قطعنامه 497 شورای امنیت سازمان ملل مورخه 17 دسامبر سال 1981 را مبنا قرار می دهیم که مطابق آن تصمیم اسراییل برای حاکمیت قوانین و مالکیت خود بر این بخش از سوریه غیرمعتبر است و از اعتبار حقوقی بین المللی برخوردار نیست.
در بیانیه آمده است: اکثریت اعضای جامعه جهانی از چنین رویکردی پیروی می کنند و در تایید آن هر ساله قطعنامه ای با عنوان جولان اشغالی سوریه در چارچوب بررسی ماده 55 دستور کار مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه ای تصویب می شود. 
«ما در همین حال علاقه مند به حفظ آرامش در این منطقه بر اساس توافقنامه ایجاد خط حائل بین نیروهای اسراییلی و سوری مورخه سال 1974 هستیم و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با ترامپ همتای آمریکایی خود در ماه جولای سال گذشته در هلسینکی بر این موضع روسیه تاکید کرد. 
وزارت خارجه روسیه در پایان بیانیه گفته است: گام مهم در مسیر تثبیت اوضاع (منطقه خاورمیانه) بازگشت نیروهای سازمان ملل به خط حائل در بلندی های جولان است که تا اندازه زیادی با تلاش روسیه امکانپذیر شد.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا دیروز در توئیتی اعلام کرد: پس از 52 سال زمان آن رسیده است که ایالات متحده به طور کامل حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.
وی این منطقه را دارای اهمیت و ضرورت راهبردی و امنیتی برای رژیم صهیونیستی دانست و مدعی شد که این اقدام در حمایت از «ثبات منطقه» است.
پیشتر رسانه‌ های صهیونیستی از زمینه ‌چینی دولت آمریکا برای حمایت از ضمیمه بلندی‌های جولان به سرزمین‌های اشغالی خبر داده بودند.
به نوشته این رسانه‌ها، این اقدام قرار است همزمان با سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا برای شرکت در کنفرانس سالانه «کمیته روابط عمومی آمریکا- اسرائیل (آیپک)» صورت بگیرد.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967 اشغال کرد.
این منطقه متعلق به سوریه است و این رژیم منابع غنی آن را به یغما می‌برد.
اقدام آمریکا در حمایت از ضمیمه جولان به اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی در شرایطی است که دولت این کشور پیشتر سفارت خود را از تل‌آویو به قدس انتقال داده بود.
این اقدامات دولت ترامپ که نقض اساسی حقوق مردم فلسطین به شمار می آید، محکومیت مجامع جهانی را به دنبال داشته است.