کارشکنی جدید محمدبن سلمان برای حضور ناظران بین‌المللی در دادگاه قاتلان خاشقجی

کدخبر: 275163
اقتصادنیوز: وزارت امورخارجه آلمان چهارشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد: مقام های ریاض درخواست برلین برای حضور ناظران در جلسه دادگاه متهمان قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی را رد کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در این بیانیه کوتاه آمده است: بارها انتظار داشتیم که مقام های سعودی با بازرسان ترکیه ای در پرونده قتل خاشقچی همکاری کنند، اتفاقی که (تاکنون) نیفتاده است و امروز نیز درخواست ما برای حضور در جلسه محاکمه عاملان قتل این روزنامه نگار پذیرفته نشد.

پیش از این نیز بارها بسیاری از مقام های ترکیه ای اعلام کردند: آنکارا تمامی اطلاعات مورد نیاز و ضروری را در خصوص پرونده خاشقچی در اختیار ریاض قرار داده است، اما همکاری متقابلی از سوی سعودی ها انجام نشده است.

ترکیه از عربستان می خواهد، به سوالات مختلفی مانند محل دفن جسد خاشقچی و اسامی عربستانی هایی که در دادگاه قتل این روزنامه نگار حاضر شده اند، پاسخ درستی بدهد.

دادستان عربستان در حالی سوم ژانویه گذشته (13 دی ماه) از برگزاری نخستین جلسه متهمان قتل خاشقچی خبر داد که سازمان ملل متحد این اقدام مقام های عربستان را ناکافی می داند و خواستار تحقیقات شفاف و جامع شده است.

بیانیه وزارت امورخارجه آلمان دو روز پس از آن منتشر می شود که رویترز یکشنبه شب به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بود، «سعود القحطانی» مشاور ارشد «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در هیچ یک چهار جلسه دادگاه که از ژانویه سال جاری میلادی (دی/ بهمن) تاکنون درباره متهمان قتل خاشقچی برگزار شده، حضور نداشته است.

این خبرگزاری یکشنبه شب هفته جاری به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، مسئولان عربستان تنها به برخی دیپلمات های آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی، روسی، چینی و ترکیه ای اجازه حضور در جلسه دادگاه را داده اند.

این افراد تنها ساعاتی مانده به برپایی جلسه دادگاه عاملان قتل خاشقچی برای حضور در جلسه، اما بدون حضور مترجم دعوت شده و حضور یافته اند.

عربستان به دنبال آن است که از خشم جهانی که پس از کشته شدن خاشقچی در کنسولگری سعودی در استانبول دامانش را گرفت، رهایی یابد، اقدامی که در آن وجهه «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان آسیب جدی دیده است.

سازمان و نهادهای بین المللی حسن نیت عربستان در پرونده قتل خاشقچی را برگزاری یک دادگاه عادلانه و بدور از هرگونه جانبداری از مقام های ارشد این کشور دانسته اند.

اما مقام های ریاض هرگونه همکاری با ناظران بین المللی در خصوص مجازات عاملان قتل خاشقچی را دخالت در امور خود دانسته و آن را بشدت رد می کنند.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید