کدخبر: ۲۷۵۵۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سالگرد تولد برج ایفل

برج &#۰۳۹;ایفل&#۰۳۹; یکی از شناخته ‌شده‌ ترین بناها در جهان که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، امروز ۱۳۰ ساله شد؛ ساخت این برج در سال ۱۸۸۷ آغاز و پس از دو سال و دو ماه با فعالیت ۸۵۰ نفر در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ایفل، برجی فلزی است که در میدان 'شان دو مارس' و در کنار رود 'سن' در شهر پاریس واقع است.
در آغاز، برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد ولی پس از ساخت این بنا مورد قبول همگان واقع نشد و 300 نفر که در بین آنها می ‌توان از 'امیل زولا'، 'گی دو موپاسان'، 'شارل گارنیه' و هم چنین 'الکساندر دوما' نویسنده شهیر فرانسوی نام برد، به ساخت آن به شدت اعتراض داشتند.
این برج از 18 هزار و 38 قطعه ساخته شده و برای اتصال آن‌ ها از 2.5 میلیون پیچ مهره و میخ پرچ استفاده شده ‌است. ارتفاع برج 324 متر است که در زمان خود مرتفع ‌ترین برج جهان به شمار می رفت. وزن برج ایفل بیش از 10 هزار تن است که 7 هزار و 300 تن آن را فولاد تشکیل می دهد.
نام برج ایفل از نام سازنده ‌اش 'گوستاو ایفل' گرفته شده‌است؛ گوستاو در بالای این برج برای خود آپارتمانی داشته است.
این برج هم ‌اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است. از ابتدای ساخت تاکنون بیش از 200میلیون نفر از این بنای مشهور جهانی دیدن کرده اند.
یک سمت برج، رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می ‌شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون در آنجا واقع است.
یکی از حقایق جالب در مورد برج ایفل این است که در طول جنگ جهانی دوم زمانی که هیتلر از پاریس بازدید کرد، فرانسوی ها کابل های آسانسور برج ایفل را قطع کردند تا هیتلر برای رسیدن به بالای برج مجبور به بالا رفتن از پله ها شود.
برج ایفل در اصل قرار بود که در شهر بارسلونا استقرار یابد، اما این پروژه در آنجا رد شد.
ارتفاع برج ایفل به دلیل تغییرات دمایی حدود 15 سانتیمتر تغییر می کند. برای رسیدن به بالای برج لازم است که 1665 پله پیموده شود.
مخترعی به نام Franz Reichelt برای امتحان کردن پاراشوت(چترپاراگلایدر)ی که خود طراحی کرده بود از برج ایفل پرید و جان خود را از دست داد.
یکی دیگر از حقایق جالب در مورد برج ایفل این است که زنی به نام 'ایرکا' در سال 2007 با این بنای تاریخی ازدواج کرد.
در سال 1967 برج ایفل تقریبا' به صورت موقت به کانادا جابجا شد.
این برج به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته روشن نیست؛ از سال 2013، چراغ های آن در ساعت 1 صبح خاموش می شوند تا در مصرف برق صرفه جویی شود.
اروپام**6984** 1546