کدخبر: ۲۷۶۴۳۴ لینک کوتاه

تاخیر در کنکور و برگزاری زودهنگام امتحانات نهایی پی‌گیری می‌شود

اقتصادنیوز: وزیر آموزش و پرورش از اعلام آمادگی سازمان سنجش آموزش کشور برای به تاخیر انداختن زمان برگزاری کنکور خبر داد و گفت: این وزارتخانه نیز به دنبال زودتر برگزار کردن امتحانات نهایی پایه دوازدهم است تا دانش‌آموزان فرصت کافی برای شرکت در کنکور داشته باشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «سید محمد بطحایی» روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نتایج قطعی هر گونه تصمیم در مورد زمان برگزاری کنکور و امتحانات نهایی در چند روز آینده نهایی می شود، اظهار داشت: اکنون در حال بررسی روش‌های مختلف برای برگزاری امتحانات نهایی هستم و احتمال دارد امتحانات در مناطق سیل زده به تاخیر بیافتد.
وی با بیان اینکه به منظور ایجاد تسهیلاتی برای دانش آموزان پایه دوازدهم که آماده شرکت در کنکور هستند، با وزارت علوم مذاکره می کنیم، تصریح کرد: با بهره‌گیری از روش‌های جبرانی در مناطق معمولان و پلدختر پیش‌بینی‌هایی لازم صورت گرفته تا دانش‌آموزان از درس جا نمانند.
بطحایی یکی از مهمترین نگرانی‌های دانش‌آموزان را امتحانات پایان سال ذکر کرد و افزود: با نزدیک‌شدن به این ایام دانش‌آموزان نگران عقب‌افتادگی تحصیلی هستند که به آنها اطمینان می‌دهم به هیچ عنوان نگران آزمون‌ها و مشکلاتی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده، نباشند.
وی ادامه داد: برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم که خود را برای کنکور آماده می‌کنند اردوهای آموزشی پیش‌بینی شده که این اردوها به صورت متمرکز برگزار خواهد شد.
بطحایی یکی دیگر از گزینه‌ها را حذف بخشی از محتوای درسی برای دانش‌آموزان این مناطق برشمرد تا فشار کمتری به آنها وارد شود و در پاسخ به این سوال که تاخیر در برگزاری امتحانات چقدر است؟ توضیح داد: وضعیت آب و هوایی، پاسخ این سوال را با مشکل رو به رو کرده است.
وی اضافه کرد: بنا داشتیم تا در استان لرستان با سه روز تاخیر این اتفاق بیافتد که به دلیل آماده‌نشدن مدارس و استقرار خانواده‌ها در محل زندگی‌شان این موضوع محقق نشد و امیدوارم هفته آینده، اغلب مدارس دایر شوند. 
وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: در استان خوزستان شرایط متفاوت است و شاید مجبور باشیم مدارس شبانه روزی موقت در این استان راه اندازی کنیم.

** درباره فاصله برگزاری امتحان نهایی و کنکور در شورای عالی تصمیم‌گیری می‌کنیم
بطحایی در خصوص فاصله امتحانات نهایی و برگزاری کنکور گفت: این پیشنهاد در دستور کار اولین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش در سال جدید قرار دارد اما باید توجه داشت که به دلیل تقارن ماه رمضان و امتحانات نهایی و از آنجا که تا برگزاری کنکور فرصت زیادی باقی نیست و باید سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم، محدودیت‌هایی وجود دارد. 
وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود درباره هزینه بالایی که برخی از اردوهای دانش‌آموزی از خانواده‌ها اخذ کرده‌اند، نیز گفت: بخشی که مربوط به این وزارتخانه است با جدیت پی گیری می‌شود اما باید گفت که خانواده‌ها محور اصلی هستند و بارها من و سایر کارشناسان حوزه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده‌ایم فشارهایی که به دانش‌آموزان وارد می‌شود آثار منفی آن به مراتب بیش از آثار مثبت آن است.
بطحایی تصریح کرد: اگر خانواده‌ها فریب این روش‌های مخرب را نخورند و بتوانند همراه آموزش و پرورش باشند کنترل این مشکلات برای ما راحت‌تر است‌ و ما مدارس را مکلف کرده‌ایم سفرهای خارجی به هیچ عنوان نباید صورت بگیرد و اگر در این زمینه گزارشی دریافت کنیم با متخلفان برخورد می شود.