پوتین ترکیه را شریک کلیدی روسیه خواند

کدخبر: 276686
اقتصادنیوز : رئیس جمهوری روسیه در دیدار با فعالان اقتصادی مطرح روسیه و ترکیه که با حضور رجب طیب اردوغان برگزار شد، آنکارا را شریک تجاری کلیدی روسیه خواند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ولادیمیر پوتین افزود: صندوق سرمایه گذاری روسیه قراردادی به ارزش یک میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در ترکیه اختصاص داده است.

پوتین همچنین به تمایل کشورش برای سرمایه گذاری مشترک با طرف ترکیه ای در کریمه و چندین منطقه دیگر روسیه اشاره کرد و اظهار داشت که پتانسیل خوبی برای همکاری در این منطقه وجود دارد.

گفتنی است، روسیه از سال 2014 کریمه اوکراین را جزئی از خاک خود اعلام کرده است و ترکیه تا امروز همواره از این موضع انتقاد و خواهان بازگرداندن کریمه به اوکراین شده است.

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود با ارایه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشورش، سرمایه گذاری خارجی در روسیه را مطمئن خواند و اظهار داشت: صدها میلیارد دلار برای توسعه مهمترین بخش های اقتصادی و حوزه های اجتماعی در روسیه سرمایه گذاری خواهد شد که اجرای این طرح ها چشم انداز قابل توجهی را پیش روی سرمایه گذاران خارجی ازجمله طرف ترکیه ای قرار می دهد.

پوتین این را هم گفت که طرف روس از سرمایه گذاران ترکیه ای در این کشور به شکل کامل حمایت خواهد کرد تا حاشیه امنیت کافی برای اطمینان از کار و سود حاصل از آن بدست آورند.

رجیب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در این دیدار با تاکید بر اهتمام کشورش برای گسترش روابط در همه سطوح با روسیه خطاب به فعالان اقتصادی دو کشور گفت که ما (سران روسیه و ترکیه ) رسیدن به تراز تجاری 100 میلیارد دلاری را هدف قرار داده ایم از این رو باید راه های جدیدی برای افزایش سطح همکاری ها پیدا کنیم ضمن اینکه دستور العمل لازم در این رابطه به تمامی وزارتخانه ها ارسال خواهد شد.

وی تراز تجاری فعلی دو کشور را حدود 26 میلیارد دلار و روسیه را سومین شریک تجاری ترکیه خواند و اظهار داشت: سطح واردات کالاهای روسی به ترکیه بسیار پایین است اما ظرفیت های زیادی در حوزه های مختلف برای افزایش سطح همکاری های تجاری وجود دارد.

وی به لزوم تسریع در روند صدور ویزا و تسهیل امر حمل و نقل برای رسیدن به اهداف تعیین شده اشاره کرد و گفت: ترکیه به سرمایه گذاران روس و شرکت های آنان به عنوان سرمایه گذار خارجی نگاه نمی کند بلکه آنان را سرمایه گذار داخلی به حساب می آورد.

اردوغان اظهار داشت: یکی از پایه های اصلی اقتصاد، همکاری در حوزه انرژی است و ما بر همین اساس چندین پروژه بزرگ با طرف روسی داریم که نیروگاه هسته ای آغ کویو، جریان انتقال گاز روسیه از طریق خشکی و دریا به ترکیه و اروپا از این دست هستند.

رئیس جمهوری ترکیه این را هم گفت که دو طرف می خواهند به سرعت مبادله بر اساس پول ملی را به اجرا درآورند تا بتوانند از خود در مقابل دستکاری در بازارهای ارز خارجی دفاع کنند.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما