کدخبر: ۲۷۷۱۴۵ لینک کوتاه

رهبر کره شمالی: کره شمالی باید پاسخ کوبنده‌ای به تحریم‌کنندگان بدهد

اقتصاد نیوز: این برای اولین بار بود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از موضع کشورش درباره دومین نشست بدون نتیجه با آمریکا در هانوی سخن می‌گفت. سخنان وی حاکی از تمرکز بر توسعه اقتصادی بود که از آوریل گذشته مطرح شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ کیم جونگ اون درباره موضع کشورش درباره نشست با ترامپ گفت که تلاش‌هایش را برای ایجاد یک اقتصاد ملی خودکفا دو چندان خواهد کرد تا مشت محکمی باشد بر نیروهای متخاصمی که به غلط فکر می‌کنند تحریم‌ها می‌توانند کره شمالی را به زانو درآورد.

طی هفته‌های اخیر  رهبر کره شمالی بارها بر تلاش در جبهه اقتصادی به رغم عدم کاهش تحریم‌ها تاکید کرده است.

رسانه ملی کره شمالی اقدام به پخش تصاویر و گزارشهایی از دیدار رهبر این کشور از حداقل ۴ پروژه اقتصادی در ۵ روز گذشته کرد که از جمله آنها می‌توان به یک مرکز تفریحی - گردشگری و یک مرکز تجاری در نزدیکی مرز با چین اشاره کرد.

همچون سال گذشته رهبر کره شمالی از یک راهبرد جدید استراتژیک با تمرکز بر پیشرفتهای اقتصادی و بهبود زندگی مردم این کشور خبر داد.

انتظار می‌رود که مجمع عالی خلق کره شمالی امروز (پنجشنبه) تشکیل جلسه دهد. حزب حاکم کره شمالی در نشست روز چهارشنبه خود همچنین اعلام کرد که چو سون هوی، یکی از مذاکره کنندگان ارشد کره شمالی با آمریکا به عنوان یکی از اعضای کمیته مرکزی حزب پذیرفته شده است.

اگر چه رهبر کره شمالی در سخنان خود از ذکر نام نیروهای متخاصمی که تحریم علیه این کشور اعمال کردند، خودداری کرد، اما موضع جدی‌تری در مقابل واشنگتن نسبت به سخنرانی‌های قبلی داشت.

این اظهارات ساعاتی پیش از نشست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی در واشنگتن که قرار است امروز با محوریت کره شمالی برگزار شود، ایراد شده است.

رئیس جمهور کره جنوبی گفته است که برای همکاری‌های اقتصادی میان دو کره تحریم‌ها کاهش یابد و در عوض کره شمالی در خصوص برنامه‌های هسته‌ایش یک سری امتیازها نیز بدهد با این حال واشنگتن با این پیشنهاد موافقت نکرده است.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته است که اگر کره شمالی پیشرفتهای قابل توجهی در زمینه نابود سازی تسلیحات هسته‌ای خود انجام دهد جا برای کاهش تحریم‌ها وجود دارد.

پامپئو گفته است که تحریم‌های سازمان ملل تا خلع سلاح کامل هسته‌ای کره شمالی ادامه خواهد داشت.