کدخبر: ۲۷۷۲۰۳ لینک کوتاه

حکیم: تحریم‌های یکجانبه علیه ایران بدعتی خطرناک است

اقتصادنیوز : سیدعمار حکیم در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با وی تاکید کرد که تحریم‌های یکجانبه علیه ایران بدعتی خطرناک در روابط بین الملل است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،سیدعمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی و رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق روز پنجشنبه در دیدار با ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، بر مخالفت با هرگونه تحریم‌های یکجانبه علیه ایران تاکید کرد.

در این دیدار که در دفتر رهبر جریان حکمت ملی در بغداد انجام شد، حکیم تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را بدعتی خطرناک در روابط بین الملل دانست.

در این دیدار نتایج دیدارهای اخیر مقامات بلندپایه ایران و عراق بررسی شد و حکیم بر ضرورت ادامه تماس‌ها برای حل و فصل پرونده‌های فیمابین در چارچوب منافع دو کشور و دو ملت تاکید کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق تاکید کرد که عراق با تنوع اجتماعی و جایگاه تاریخی خود بر کشورهای پیرامون خود تاثیر می گذارد و گزینه‌ای مناسب برای وساطت میان قدرت‌های منطقه‌ای است.

حکیم پروژه ملی عراق را ضامن آینده و قدرت این کشور و در نتیجه ضامن آینده و امنیت و ثبات سرتاسر منطقه دانست و بر ضرورت حمایت از این پروژه ملی و درک درست از نوع ائتلاف‌های فرافرقه‌ای و تشکیل ائتلاف‌هایی با رویکرد ملی تاکید کرد و افزود که باید این مسیر تا تشکیل دو جناح سیاسی که یکی قدرت را در اختیار داشته باشد و دیگری نقش اپوزیسیون داخلی را بر عهده بگیرد ادامه یابد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز در این دیدار آخرین مواضع تهران در خصوص تحولات مختلف از جمله اقدام اخیر واشنگتن علیه سپاه پاسداران را تشریح کرد. 

مسجدی در این دیدار همچنین گزارشی از توافقات و نتایج سفرهای حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به تهران ارائه کرد. 

گفتنی است: حکیم پیشتر در واکنش به تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به آمریکا هشدار داده بود: با اقدامات نسنجیده منطقه را با بحران‌های جدید مواجه نکند. 

وی در بیانیه‌ای عنوان کرده بود: اقدام کاخ سفید در گنجاندن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در سیاهه گروه‌های تروریستی، اقدامی نسنجیده است که موجب پیچیده‌تر شدن بحران و تبدیل آن به گرهی بازنشدنی می‌شود. 

وی ادامه داد: بار دیگر همه اطراف را به استفاده از روش‌های متمدنانه در حل اختلافات از راه گفت‌وگو فرامی‌خوانیم و نسبت به وارد کردن منطقه ملتهب‌مان به بحران‌ها و دست‌اندازهای تازه‌ای که امنیت و ثبات ملت‌های منطقه را تهدید و با خطر مواجه می‌کند، هشدار می‌دهیم.

'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد دولتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به عنوان 'سازمان تروریستی خارجی' تعیین کرده است. 

به دنبال این اقدام خصمانه آمریکا، شورای عالی امنیت ملی در اقدامی متقابل دولت آمریکا را حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام را گروه تروریستی معرفی کرد.