کدخبر: ۲۷۷۲۶۶ لینک کوتاه

ترامپ کنگره آمریکا را برای جنگ با ایران دور زده است؟

اقتصادنیوز: عباس کوچ نژاد باور دارد که اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی محسوب می شود زیرا بر خلاف بند٤ ماده٢ منشور ملل متحد است؛ بنابراین شورای امنیت می تواند در چهار چوب فصل٧ منشور، قطعنامه ای الزام آور صادر کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، دولت آمریکا در اقدامی بی سابقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در زمره گروه های ترویستی قرار داد تا بر سیاهه اقدامات خصمانه خود علیه ایران بیفزاید. تصمیم تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور از آن حیث بی سابقه است که تا کنون آمریکا بخشی از حاکمیت یک کشور را تروریست نخوانده بود علاوه بر این به دلیل آنکه سپاه یکی از نهادهای نظامی ایران است معادلات سیاسی-نظامی در منطقه قدری پیچیده می شود زیرا سپاه از نظر قانونی حق دارد برای دفاع از ایران در جایی مانند آب های خلیج فارس حضور داشته باشد و در شرایطی که آمریکا این نهاد نظامی رسمی ایران را تروریست می داند از دید خود می تواند به محض رؤیت نیروهای سپاه آنها را مورد حمله قرار دهد، اقدامی که نه با حقوق بین الملل و نه با صلح و امنیت جهانی سازگار است. از سوی دیگر در حوزه اقتصادی نیز موضوع عجیب خواهد بود زیرا سپاه فعالیت های اقتصادی نیز دارد و ای بسا بسیاری از این فعالیت ها با فعالیت های اقتصادی حاکمیت در هم آمیخته است و جداکردن آن از یکدیگر سخت به نظر می رسد. با تصمیم اخیر آمریکا هرکشور یا شرکتی که در فعالیتی اقتصادی شرکت کند که سپاه در آن نقش داشته باشد، عملا به زعم آمریکا با یک گروه تروریستی فعالیت کرده است و می تواند برای آن کشور یا شرکت پیامدهای منفی داشته باشد.

به خطر افتادن صلح جهانی با تروریست دانستن سپاه

عباس کوچ نژاد استاد حقوق بین الملل باور دارد که اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران برخلاف منشور ملل متحد است و باعث به خطر افتادن صلح و امنیت جهانی می شود. او در این خصوص به «نامه‌نیوز» گفت: «اقدام دولت آمریکا مبنی بر قراردان نام سپاه در لیست گروه های تروریستی  یک عمل بی سابقه در روابط بین المللی است که عواقب حقوقی و سیاسی متعددی را در پی خواهد داشت. از نظر حقوقی اولا این اقدام یک جانبه آمریکا به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی محسوب می شود زیرا بر خلاف بند٤ ماده٢ منشور ملل متحد است؛ بنابراین شورای امنیت می تواند در چهار چوب فصل٧ منشور، قطعنامه ای الزام آور صادر کند هرچند که با وتوی آمریکا راه به جایی نمی برد اما عمل آمریکا کماکان برخلاف قواعد بین المللی خواهد بود. ثانیا از منظر مقررات حقوق بشر دوستانه و کنوانسیون های چهارگانه ژنو در مخاصمات مسلحانه، نیرو های مسلح یک کشور که ملبس به یونیفورم نظامی هستند از حمایت هایی بر خوردارند و اقدام یک جانبه آمریکا نمی تواند به حقوق مندرج در آن لطمه بزند و در غیر این صورت مرتکب جنایات جنگی خواهند شد».

احتمال حمله آمریکا

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که اقدام اخیر آمریکا در حوزه روابط بین الملل چه پیامدهای سیاسی در پی خواهد داشت، اظهار کرد: «از لحاظ سیاسی عمل آمریکا می تواند آثاری منفی در پی داشته باشد. دروهله نخست  وقتی سپاه در لیست گروه های تروریستی باشد مشمول قوانین ضدتروریستی آمریکا خواهد شد و از آنجا که نیروهای آمریکا در منطقه و همسایگی ایران حضور دارند می توانند و حتی مکلفند به گروه های به اصطلاح تروریستی حمله کنند و این یعنی جنگ بین دو کشور. هرچند که قبلا سپاه قدس در لیست گروه های تروریستی قرار داشت ولی عملا در عراق و سوریه با یکدیگر در خصوص مبارزه با داعش همکاری می کردند. یعنی ممکن است این تصمیم فقط روی کاغذ باشد ولی همیشه ریسک عملی شدن  را دارد. در وهله دوم سپاه فقط نیروی نظامی نیست بلکه فعالیت های اقتصادی نیز دارد و با صدها شرکت اقماری این  سپاه و کارکنان آنها می توانند به عنوان تروریست اعلام شوند و همکاری شرکت های خارجی با آنها سخت خواهد شد».

دور زدن دموکرات ها توسط ترامپ

کوچ نژاد درباره علت تصمیم آمریکا مبنی بر تروریست دانستن سپاه پاسداران ادامه داد: «علت این اقدام آمریکا علاوه بر فشار بیشتر بر ایران آن است که از طرفی ترامپ خواست تا بدون مجوز کنگره ای را دور بزند که اکثریت آن را دموکرات ها تشکیل می دهند و به راحتی بتواند در صورت مقتضی ایران را مورد حمله قرار دهد. از طرفی دیگر پاس گلی به نتانیاهو  و حزب لیکود، قبل از انتخابات پارلمانی اسراییل  داد زیرا ایپک یعنی لابی یهودیان در آمریکا به حزب لیکود نزدیک است».