کدخبر: ۲۷۷۶۴۱ لینک کوتاه

تصمیم آمریکا درباره سپاه، اف‌ای‌تی‌اف را منتفی کرد؟

اقتصادنیوز: پروسه تعیین تکلیف لوایح اف ای تی اف آنقدر طولانی و کش دار شده است که همچون بطری درون دریا افتاده با هر موجی جابه جا می شود و سرنوشتش تغییر می کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، بعد از آنکه آمریکا نام سپاه را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد، برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره منتفی شدن الحاق به کنوانسیون مدنظر اف ای تی اف صحبت کردند.

غلامرضا مصباحی مقدم به نامه نیوز درباره منتفی شدن بررسی پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمی دانم و قضاوتی هم نمی توانم داشته باشم. البته قبلا جمع بندی نظر اعضا درباره لایحه پالرمو معلوم بود و تصمیم اخیر دولت ترامپ علیه سپاه تأثیری جدی در نتیجه نمی گذارد.

وی درباره چرایی عدم اعلام سریعتر نظر منفی مجمع تشخیص نسبت به لایحه پالرمو یادآور شد: علتش آن است که گفته شد چون پالرمو و سی‌اف‌تی بر هم همپوشانی و تأثیر و تأثر دارند، رأی گیری نهایی به زمانی موکول شود که بررسی سی اف تی نیز در صحن مجمع به پایان برسد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تعداد جلسات مورد نیاز برای بررسی لایحه سی اف تی مشخص نیست، اظهار کرد: بحث درباره سی اف تی هنوز در کمیسیون های مجمع شروع نشده است که بتوان نظر خاصی در این رابطه داد.

وی درباره پایان مهلت اف ای تی اف در خردادماه و بلاتکلیف بودن دو لایحه پالرمو و سی اف تی در مجمع توضیح داد: اعضای مجمع، مصلحت نظام و ملت را دنبال می کنند کاری نداریم اف ای تی اف یا دیگران چه توقع و انتظاری دارند و چه مهلتی را درنظر گرفتند.

مصباحی مقدم اظهار کرد: اینکه ما ببنیم آنها چه زمانی را برای رسیدگی به لوایح درنظر گرفتند و بخواهیم ملاحظات شان را در روندکاری خود لحاظ کنیم، یک نوع انفعال، ترس و واهمه محسوب می شود. وقتی رسانه ها رصد می کنند می بینند برخی کسانی که در حوزه سیاسی اظهار می کنند از پایان یافتن مهلت اف ای تی اف واهمه دارند اما اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام واهمه ای ندارند.

وی ادامه داد: در دوره قبلی که مجمع با تأنی و تأمل موضوعات را بررسی می کرد عده ای می گفتند «زودتر پروسه بررسی ها پایان پیدا کند چون امکان دارد زمان بگذرد و دوباره اف ای تی اف ایران را در لیست سیاه برگرداند» اما دیدیم آن زمان گذشت و واکنش آنها خیلی متفاوت بود.

مصباحی مقدم در پاسخ به کسانی که می گویند «هر چقدر بررسی لوایح مربوط به اف ای تی اف مشمول مرور زمان شود، اتفاقاتی می افتد که شرایط را برای ایران سخت تر می کند» گفت: این تصورات کسانی است که اف ای تی اف را یک جریان مسلط جهانی تلقی می کنند. اما به اعتقاد من چنین تصوراتی جز خواب و خیال چیز دیگری نیست.