کدخبر: ۲۷۷۹۴۶ لینک کوتاه

حجم آب دریاچه ارومیه به ۳.۶۱ میلیارد متر مکعب رسید

اقتصادنیوز: تراز سطح آب دریاچه ارومیه به رقم ۱ هزار و ۲۷۱ متر و ۳۶ سانتی متر رسیده که نسبت به سال گذشته با رشد ۶۲ سانتیمتری روبرو بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، وضعیت دریاچه ارومیه در ۲۶ فروردین‌ماه سال جاری حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه ارومیه به رقم ۱ هزار و ۲۷۱ متر و ۳۶ سانتی متر رسیده که نسبت به سال گذشته با رشد ۶۲ سانتیمتری روبرو بوده است.

این درحالی است که با افزایش هر سانتی متر تراز، حدود ۲۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه می‌شود.

همچنین وسعت این دریاچه با رشد ۵۹۲.۶۷ کیلومتر مربعی به رقم ۲ هزار و ۸۶۹.۵۳ کیلومترمربع رسید که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجم آب دریاچه تا ۲۵ فروردین ماه سال جاری با رشد ۱.۶۲ میلیارد متر مکعبی به ۳.۶۱ میلیارد متر مکعب رسیده است البته حجم آب دریاچه در دراز مدت ۱۶.۰۸ میلیارد متر مکعب بوده است.

لازم به ذکر است که در راستای احیای دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ تاکنون سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده که از این میزان، یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون متر مکعب مربوط به سال آبی ۹۸-۹۷ است.

این درحالی است که در فروردین‌ماه سال جاری ۵۶۰ میلیون متر مکعب آب از سد‌های استان به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است.

گفتنی است از سال ۱۳۹۳ تاکنون دولت برای احیای دریاچه ارومیه و لایروبی انهار ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به این سازمان تخصیص داده که متناسب با این اعتبارات ۱۱۳ کیلومتر از رودخانه‌های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه و ۲۹۰ کیلومتر از انهار لایروبی شده است.

رشد ۶۲ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه/ حجم آب به ۳.۶۱ میلیارد متر مکعب رسید