کدخبر: ۲۷۸۱۹۵ لینک کوتاه

حمایت گسترده آمریکا و فرانسه از عربستان در جنگ یمن

اقتصادنیوز: اسناد افشا شده نظامی حاکی از آن است که حمایت فرانسه و آمریکا از عربستان سعودی بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که پاریس و واشنگتن به آن اذعان کرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، اسناد نظامی فوق محرمانه به دست آمده از سوی پایگاه تحقیقاتی «دیسکلوز» حاکی از آن است که اداره اطلاعات نظامی فرانسه سال گذشته عربستان سعودی را به خاطر عدم توانایی در نتیجه کامل گرفتن از تسلیحاتی که در اختیارش قرار گرفته، به شدت مورد  انتقاد قرار داده است.

این اسناد ماه سپتامبر سال گذشته از سوی اداره اطلاعات نظامی فرانسه تهیه شده است

اسناد افشا شده حاکی از آن است که ائتلاف متجاوز عربستان به شدت وابسته به تسلیحات تولید غرب است؛ به خصوص که بسیاری از تسلیحات آن‌ها تنها با قطعات تولید شده در کشور‌های عضو ناتو سازگار است.

این اسناد نشان دهنده تناقض شدید در ادعا‌های این کشور‌ها در خصوص عربستان سعودی است و به خصوص ادعای ترامپ که می‌گوید آمریکا برای جلوگیری از فروش سلاح رقبا به عربستان، به این کشور سلاح می‌فروشد.

اگرچه فروش سلاح به عربستان از سوی آمریکا و فرانسه به عربستان سعودی بر کسی پوشیده نیست، اما فرانسه معمولا از ارائه هر جزئیاتی در این زمینه خودداری می‌کند؛ «فلورانس پارلی»، وزیر دفاع فرانسه ماه ژانویه طی صاحبه‌ای مدعی شده بود که تسلیحات فروخته شده به عربستان علیه غیرنظامیان در یمن مورد استفاده قرار نگرفته است.

این گزارش شامل لیستی دقیق از تسلیحات فرانسوی است که به عربستان و امارات فروخته شده است.

اسناد افشا شده نشان دهنده تناقض در موضع فرانسه است که ادعا می‌کند تسلیحات فروخته شده از سوی این کشور به عربستان سعودی در جنگ یمن مورد استفاده قرار نگرفته است.