کدخبر: ۲۷۸۷۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کیم درنامه ای به پوتین خواستار شد

مشارکت روسیه در روند صلح کره شمالی

رسانه های روسیه از جمله ریانووستی خبر داده اند که رهبر کره شمالی در نامه ای به رئیس جمهوری روسیه از وی خواسته است در راستای برقراری صلح در شبه جزیره کره به این کشور کمک کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ریانووستی به نقل از خبرگزاری کره شمالی نوشت: کیم جونگ اون در پاسخ به نامه تبریک ولادیمیر پوتین به وی برای انتخاب مجدد به عنوان رئیس شورای دولتی حزب کمونیست کره شمالی، در نامه ای از پوتین تشکر کرده و خواستار گسترش روابط شده است.
این خبر در حالی منتشر شده است که براساس گفته دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، سران روسیه و کره شمالی بزودی با یکدیگر دیدار و گفت وگو خواهند کرد.
روسیه بیش از شش ماه است که از آمادگی خود برای میزبانی از کیم خبر داده است و رئیس شورای فدراسیون روسیه چندی پیش پس از سفر به پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی از نامه رسمی پوتین به کیم برای سفر به مسکو پرده برداشت.
کیم در نامه خود به پوتین یادآور شده است: امیدواریم همکاری های نزدیک تری با توجه به مقتضیات روز با روسیه داشته باشیم و روابط سنتی و دیرینه خود را در جهت کسب اطمینان از دست یابی به صلح در شبه جزیره کره و جهان گسترش دهیم.
کیم در پایان نامه خود برای پوتین آرزوی سلامتی و موفقیت در ساختن روسیه ای قدرتمند و توفیق در افزایش رفاه و آرامش مردم روسیه به عنوان کشوری دوست کرده است.
دمیتری پسکوف دیروز در جمع خبرنگاران گفت: ما در حال تدارک دیدار ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون هستیم و حتی از زمان و محل آن نیز اطلاع داریم اما به محض نهایی شدن تمام شرایط جلسه، زمان و مکان دقیق را رسانه ای خواهیم کرد.
گفتنی است، واشنگتن پس از اطمینان از دیدار قرب الوقوع سران روسیه و کره شمالی، «استفان بایگون» نماینده ویژه خود در مساله کره شمالی و فیونا هیل دستیار ترامپ را طی چند روز گذشته راهی روسیه کرد.
بنظر می رسد ماموریت بایگون در مسکو این بود که راهی برای آنچه تلاش واشنگتن بر خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ عنوان شده با حمایت کرملین پیدا کند.
هشتم اسفند ماه سال 97 ترامپ با هدف پایان دادن به بحران کره شمالی با کیم جونگ اون رهبر این کشور در هانوی پایتخت ویتنام دیدار و گفت وگو کرد، دیداری که برخلاف انتظارها خیلی زود پایان یافت و حتی بیانیه ای نیز در پی نداشت.
مذاکرات دو طرف به دلیل اصرار ترامپ برای تحویل سلاح هسته ای کره شمالی و خلع سلاح هسته ای کامل این کشور به شکست انجامید.
امروز نیز کره شمالی از آمریکا خواست مایک پمپئو وزیر امور خارجه خود را از جریان مذاکرات با این کشور کنار بگذارد هر چند که پمپئو در واکنش به خبرنگاران گفته است که همچنان مسئول پرونده کره است.
ترامپ در آخرین دیدار خود با کیم بر بسته شدن همه سایت های هسته ای کره شمالی اصرار کرد درحالی که رهبر کره شمالی فقط با تعطیلی یک مرکز تحقیقات هسته ای موافق بود.
همچنین گفته شد نابودی راکتور هسته ای یونگ بیون و ارایه جدول زمانی برنامه خلع سلاح هسته ای کره شمالی از مهمترین خواسته های ترامپ از کیم بود و در عوض کره شمالی نیز خواستار اعلام پایان جنگ 1950 - 53 دو کره، لغو تحریم ها و تعلیق رزمایش های مشترک نظامی کره جنوبی و آمریکا شد.
در طرف دیگر ماجرا از دیرباز روسیه قرار داشته است، این کشور عضو مذاکرات شش جانبه برای حل مساله هسته ای شبه جزیره کره شمالی است، تشکلی متشکل از کشورهای همسایه و قدرت های جهانی که پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، کنار گذاشته شد و ترامپ اعلام کرد که به تنهایی مشکل کره را برطرف خواهد کرد.
مذاکرات شش جانبه در واقع مجرایی بود که توانست کره شمالی از یک طرف و پنج کشور ژاپن، چین، کره جنوبی، روسیه و آمریکا از طرف دیگر را به پای میز مذاکره بیاورد تا به نگرانی های آنها در قبال برنامه هسته ای نظامی کره شمالی پایان دهد.
فرایند مذاکرات شش جانبه از سال 2003 در شرایط بروز بحران متولد شد و تا زمان برگزاری آزمایش اتمی کره شمالی در سال 2008 ادامه داشت تا اینکه پیونگ یانگ پس از عهد شکنی های پی در پی آمریکا گفت وگوهای شش جانبه را چارچوبی مرده خواند.
اما موضوعی که داستان حل و فصل بحران کره شمالی را میان آمریکا و روسیه پیچیده کرده است تفاوت نگاه دو کشور به نحوه حل وفصل اختلافات است به شکلی که می توان گفت روسیه و آمریکا در مساله هسته ای کره شمالی اختلافات عمیق و اساسی دارند هر چند که هر دو طرف مخالف اضافه شدن بر تعداد کشورهایی هستند که می توانند بمب اتمی بسازند.
مسکو از یک سو بر لغو تحریم های یکجانبه آمریکا در مورد کره شمالی اصرار دارد و آن را غیرقانونی می داند حال آن که طرف آمریکایی حاضر نیست در این خصوص با هیچ کشوری مذاکره کند.
یادآور می شود که تحریم های آمریکا علاوه بر تحریم هایی است که شورای امنیت با حمایت روسیه علیه کره شمالی وضع کرده است.