کدخبر: ۲۷۸۷۵۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
چراغ قرمز سازمان سنجش برای کنکور سراسری 98

چراغ قرمز سازمان سنجش برای کنکور سراسری ۹۸

اقتصادنیوز: پس از فشار مجلس و درخواست های مکرر داوطلبان مبنی بر تاخیر کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ اکنون نوبت به تعویق کنکور سراسری ۹۸ رسیده است ، رویکردی که سازمان سنجش آن را منطقی نمی داند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سیل امسال نه تنها هزاران میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت، بلکه سازمان سنجش آموزش کشور را هم با حاشیه هایی همراه کرد. سازمانی که تمام برنامه ریزی های خود را یک سال قبل مشخص کرده و هیچ شرایطی نمی تواند تاریخ برگزاری این آزمون ها را تغییر دهد اما سیل، محاسبات سازمان سنجش را بر هم زد.


**سرانجام کنکور ارشد
روزهای پایانی تعطیلات نوروز 98 بود که خبری مبنی بر درخواست داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد برای تعویق برگزاری این آزمون در رسانه ها مخابره شد.
پیرو این مسئله، بلافاصله مسئولان سازمان سنجش و وزارت علوم به کمیسیون آموزش مجلس فراخوانده شدند تا درباره مشکلات فنی حاصل از تاخیر در برگزاری این آزمون را توضیح دهند اما اعضای این کمیسیون قانع نشده و طرح دو فوریتی تعویق کنکور کارشناسی ارشد 98 را امضا کرده و به هیأت رئیسه مجلس تحویل دادند.
شنبه هفته گذشته بود که شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی، جلسه فوق العاده ای برگزار کرد و با وجود اینکه آزمون کارشناسی ارشد 98 دارای چند مرحله آزمون و مصاحبه عملی و تشریحی است، مطابق خواست مجلسیان و داوطلبان به تعویق افتاد.
از این رو، آزمون یاد شده به جای روزهای پنج و شش اردیبهشت ماه در روزهای 23 و 24 خردادماه امسال برگزار می شود.

**واکنش های وزیر علوم
منصور غلامی وزیر علوم در پاسخ به خبرنگار دانشگاه ایرنا تاکید کرد که تاخیر در برگزاری این کنکور کار را برای سازمان سنجش بسیار سخت کرد و شروع سال تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دیرتر از سایر مقاطع تحصیلی خواهد بود.

**آزمون سراسری تغییر نمی کند
در خلال انتشار اخبار تغییر زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، سازمان سنجش آموزش کشور بارها تاکید کرد که کنکور سراسری 98 بدون هیچ تغییری در روزهای 13 و 14 تیرماه برگزار می شود.
حتی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به داوطلبان محترم آزمون ورودی دانشگاه ها توصیه می کنم مراقب باشید عده ای با طرح موضوع تعویق زمان کنکور، شما را خام و سرگرم نکنند تا در روند برنامه مطالعه شما سستی و خلل وارد نشود.
در ادامه پیام وزیر علوم به داوطلبان کنکور سراسری آمده بود: این کار آنها به طور حتم به ضرر شما و به نفع رقیب های شماست. از زمان وقوع سیل تا کنکور سراسری بیش از دو ماه فاصله وجود دارد، در حالی که آزمون کارشناسی ارشد در ابتدای اردیبهشت بود. پس قابل مقایسه نیستند.
غلامی در ادامه نوشت: بررسی های ما نشان می دهد برخی افراد که این موضوع را مطرح می کنند، اصلا داوطلب کنکور نیستند. البته در حال پیگیری هستیم تا مشخص شود هویت اصلی آنها چیست و به چه دلیل و منظوری دارند موجب نگرانی داوطلبان عزیز می شوند. مسئله از طریق دستگاه های مسئول در حال پیگیری است.

**زنگ تعویق کنکور سراسری
اما این روزها باز هم از مجلس شورای اسلامی خبر می رسد که رئیس فراکسیون فرهنگیان خانه ملت دست به کار شده و طرح تعویق برگزاری کنکور سراسری را در دستور کار خود قرار داده اند.
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به خبرنگار دانشگاه ایرنا تاکید کرد که سازمان سنجش در مورد این خبر، مطلبی ندارد.
سازمان سنجش آموزش کشور هیچ برنامه ای برای تغییر در زمان برگزاری کنکور سراسری ندارد چرا که این آزمون حدود دو ماه دیگر برگزار می شود و تا ثابت شدن شرایط داوطلبان سیل زده و برگزاری کنکور یک فرصت طولانی مدت وجود دارد.
وزیر علوم پیش از تعطیل کردن صفحه اینستاگرام خود در پست دیگری تاکید کرده بود: در روزهای گذشته درخواست‌هایی مبنی بر تعویق زمان آزمون‌های مقاطع مختلف دانشگاه‌ها، تاثیر قطعی یا مثبت معدل، حق انتخاب نوع آزمون و ... مطرح شده است. ابتدا باید بگویم اصل ایجاد این صفحه بر شنیدن همین نظرات است و از حضور و بیان نظر شما عزیزان بسیار خرسندم، سپس توجه شما را جلب می‌کنم بر وجود نظرات مخالف هم.
غلامی افزود: همان‌قدر که گروهی اصرار بر عقلانیت و منطق خواسته‌ی خود دارند، گروهی نیز نظر مقابل آن را بر حق می‌دانند. دقیقا فلسفه‌ی وجودی شوراهایی مانند شورای سنجش و پذیرش دانشجو، سنجیدن همه‌ی زوایای یک تصمیم و کارشناسی دقیق آن است.
وزیر علوم همچنین یادآور شد: به همین دلیل تصمیماتی از قبیل بسیاری از موارد بیان شده‌ی اخیر بر عهده‌ی این شورا و کارشناسان آن است. مطمناً تصمیم یک جمع کارشناس بسیار دقیق‌تر از یک شخص است.
وی نوشت که برای من نیز به عنوان عضوی از این شورا نظرات شما بسیار پر اهمیت است و بسیار بهتر خواهد شد توجه داشته باشید ممکن است تصمیمی بر خلاف نظر شما باشد ولی در مقابل منطبق بر نظر گروه بسیار بزرگتری از دوستان شما، کارشناسان مجموعه آموزش عالی و بسیار نزدیک‌تر بر منطق باشد.
به نظر می رسد با اصرارهای نمایندگان مجلس و تاکیدات وزارت علوم، کنکور سراسری 98 هم با وجود اینکه باید در آرامش برای داوطلبان برگزار شود، در کش و قوس یک دستگاه دولتی و یک دستگاه قانونگذاری قرار گرفته است.
کنکوری که سیل اضطراب در دل داوطلبانش همواره بحران هایی ایجاد کرده و حالا یک سیل ناشی از رخداد طبیعی، مانعی در برگزاری به موقع این آزمون شده است.
آنچه در این میان اهمیت دارد، همسویی و هماهنگی دستگاه های ذیربط برای حکمفرما کردن جو آرامش میان داوطلبانی است که این روزها بیشتر از گذشته خود را برای آزمون آماده می کنند اما اخبار ضد و نقیض، اندک آرامش آنان را هم به مخاطره انداخته است.