کدخبر: ۲۷۸۷۹۹ لینک کوتاه

دستاوردهای رزمایش ایران و عمان پس از اجلاس کمیسیون مشترک نظامی

اقتصادنیوز: پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان که از یکشنبه گذشته (۲۳ فروردین) آغاز شد، با برگزاری رزمایش مشترک نیروهای مسلح دو کشور با محوریت امداد و نجات به صورت موفق به پایان رسید، در حالیکه برای اولین بار نیروی دریایی سپاه نیز در رزمایشی مشترک حضور داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان از 23 تا 29 فروردین ماه در مسقط برگزار شد که از برنامه های جنبی این اجلاس، همانند اجلاس های قبلی کمیسیون مشترک نظامی دو کشور، رزمایش دریایی بود اما آنچه این رزمایش را از گذشته متمایز ساخت، برگزاری رزمایش مشترک امداد و نجات با حضور نیروهای مسلح دو کشور بود که برای نخستین بار نیروی دریایی سپاه در کنار نیروهای دریایی ارتش و نیروهای مسلح عمان در این رزمایش شرکت داشتند و این حضور از دید تحلیلگران بسیار مهم و تعیین کننده است.
باید در نظر داشت که بر پایه اخبار در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان، نیروهای مسلح دو کشور، به بررسی سیاست‌های کلی نظامی، پلیسی و انتظامی برای یک سال آینده پرداختند و مذاکرات خوبی در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، هوایی، دریایی، فنی و آمادی انجام شد، که نشان از وجود اراده مثبت میان مقام‌های عالی دو کشور برای توسعه روابط را می توان یکی از ویژگی‌های مهم پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان ارزیابی کرد.
آنچه به اجلاس پانزدهم، اهمیت بیشتری می بخشد دیدارهای حاشیه ای هیات نظامی عالیرتبه ایران عضو کمیسیون مشترک نظامی با مقام‌های عالی عمان است که از جمله آنها علاوه بر ملاقات‌ با رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح سلطانی و فرماندهان نیروی دریایی، هوایی و زمینی، دیدارهایی با رییس مجلس شورای عمان، رییس کمیسیون امنیتی شورای دولتی، دبیرکل وزارت دفاع و معاون امور سیاسی وزارت خارجه عمان انجام شد و درباره توسعه همکاری‌های دوجانبه بحث و رایزنی صورت گرفت.
گفتنی است، اجلاس پانزدهم کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان با امضای تفاهم‌نامه همکاری های نظامی میان دو کشور به کار خود خاتمه داد.
هیات عالیرتبه نظامی کشورمان در کمیسیون مشترک نظامی همچنین در مراسم روز ملی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سلطنت عمان که با حضور مقام‌های عالیرتبه نظامی دو کشور، سفیر جمهوری اسلامی ایران، سفرا و وابستگان نظامی مقیم این کشور از سوی وابستگی نظامی سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، شرکت کردند.
در این مراسم سردار سرتیپ پاسدار قدیر نظامی معاون بین الملل ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سرتیپ حمد بن راشد البلوشی معاون عملیات و برنامه ریزی ستادکل نیروهای مسلح سلطانی روسای کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان حضور داشتند.
هیات نظامی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سردار سرتیپ « قدیر نظامی» معاون امور بین الملل ستاد کل نیروهای مسلح، از روز شنبه برای شرکت در نشست سالیانه کمیته دوستی نظامی ایران و عمان در این کشور حضور یافت.
این هیات به ریاست سرتیپ پاسدار قدیر نظامی رئیس کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان، علاوه بر حضور در رزمایش مشترک با رئیس ستادکل نیروهای مسلح عمان و مقامات و فرماندهان نیروهای دریایی، زمینی و هوایی و نیز رئیس مجلس شورا و معاون وزیرخارجه عمان ملاقات، و حول محور توسعه روابط همه جانبه بین نیروهای مسلح دو کشور مذاکره و گفت و گو کرد.