کدخبر: ۲۷۹۴۹۰ لینک کوتاه

نتانیاهو مطرح کرد؛

روستای «ترامپ» در جولان!/ عبور از مرزهای «تملق» برای جبران «خوش‌رقصی»

اقتصادنیوز: در حالیکه جامعه بین‌المللی بصورت یکپارچه تصمیم دولت ترامپ برای الحاق جولان اشغالی به اسرائیل را محکوم کرده‌است، نخست‌وزیر اسرائیل برای جبران این اقدام کاخ سفید اعلام کرد که یک روستای جدید در جولان به نام ترامپ نامگذاری می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ بنیامین نتانیاهو در بازدید از بلندی های جولان اشغالی گفت: اینک در بلندی های زیبای جولان هستم، اسرائیلی ها عمیقا از تصمیم تاریخی رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان شگفت زده هستند.

وی گفت: در همین راستا و پس از پایان تعطیلات عید فطیر، می خواهم که طرح نام گذاری یک روستای در بلندی های جولان را به کابینه بدهم.

ترامپ نتانیاهو

اسرائیل بلندی های جولان را در جریان جنگ 6 روزه با اعراب در سال 1967 اشغال کرد.

کنست (پارلمان) اسرائیل در سال 1981 میلادی این منطقه را جزء مناطق اسرائیل اعلام کرد؛ هرچند بر اساس قوانین بین المللی، جولان به سوریه تعلق دارد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه 497 خود در سال 1981، به صورت کاملاً شفاف، حاکمیت صهیونیست ها بر جولان سوریه را نپذیرفته و از تل آویو خواسته اند که قانون الحاق جولان به خاک خود را که در همین سال تصویب شد، لغو کند.

اقدام آمریکا در حمایت از الحاق جولان به اراضی تحت حاکمیت اسرائیل، پس از آن روی می دهد که دولت ترامپ در گزارش اخیر خود در خصوص حقوق بشر، اصطلاح «اشغالی» توسط اسرائیل را از بلندی های جولان سوریه، کرانه باختری و نوار غزه حذف کرده و عبارت «اسرائیل کنترل آن را در دست دارد» جایگزین کرده بود.

ترامپ حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی سوریه را در دیدار ماه گذشته خود با نتانیاهو در واشنگتن، امضا کرد.

به رسمیت شناخته شدن حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی توسط ترامپ در حالی انجام می شود که روسیه و چین به عنوان اعضای دائم شورای امنیت، این منطقه را بخش جدایی ناپذیر سوریه اعلام کردند.

سفیران کشورهای اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در واشنگتن نیز از این تصمم ترامپ انتقاد کرده و آن را نقض صریح قوانین بین‌المللی دانسته اند.

دولت آمریکا 24 اردیبهشت 97 نیز در اقدام تحریک آمیز دیگری و در تعارض با تمامی قطعنامه های بین المللی، سفارت ایالات متحده را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل کرد.