کدخبر: ۲۷۹۹۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در بیانیه‌ای مشترک؛

اعلام حمایت مجدد اروپا و ژاپن از برجام

اقتصادنیوز؛ به رغم فشارهای آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران و نابودی کامل برجام، ژاپن و اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک از قرارداد هسته‌ای ایران موسوم به برجام حمایت کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ اتحادیه اروپا و ژاپن روز پنجشنبه در این بیانیه که به دنبال دیدار 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن، 'دونالد توسک' رئیس شورای اروپا و 'ژان کلود یونکر' رئیس کمیسون اروپا در بروکسل انجام شد از قرار داد هسته ای جمهوری اسلامی ایران حمایت کردند.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام پس از چندسال مذاکره، تیرماه 1394 با توافق بین ایران و کشورهای 1+5 ( انگلیس، آلمان، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین) به نتیجه رسید و در نتیجه آن تحریم های هسته ای ایران برداشته شد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت‌ ماه سال 97 تحت تاثیر فشار لابی صهیونیسم خروج این کشور از برجام را اعلام کرد و چهاردهم آبان همان سال نیز دوره تازه تحریم‌های ضد ایرانی که عمدتاً صادرات نفت ایران، صنایع هوایی، کشتیرانی و بانکی را شامل می‌شد به اجرا گذاشت.

سایر کشورهای امضاکننده برجام یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین‌المللی، تأکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت‌هایشان با ایران حمایت می‌کنند.

ژاپن و اتحادیه اروپا همچنین در نشست مشترک خود متعهد شدند برای تقویت نظام تجاری چند جانبه بر اساس قوانین ارتقا داده شده توسط سازمان تجارت جهانی، با یکدیگر همکاری کند.

در این بیانیه همچنین آمده است اتحادیه اروپا و ژاپن در اجلاس کشورهای گروه 7 و گروه 20، با هدف تضمین موفقیت اجلاس سران گروه 20 در اوساکا واقع در غرب ژاپن، با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

آنها بار دیگر تعهد خود برای باز نگهداشتن بازارها را تکرار کردند و عزم خود را برای ادامه همکاری برای پیشبرد اصلاحات سازمان تجارت جهانی مورد تایید قرار دادند.

این رهبران همچنین از تلاش های کنونی ایالات متحده آمریکا برای غیر هسته ای سازی شبه حزیره کره حمایت کردند.