کدخبر: ۲۸۰۱۵۹ لینک کوتاه

انتقاد رئیس‌جمهوری روسیه از تحریم نفتی ایران

اقتصادنیوز: رییس جمهوری روسیه که به منظور شرکت در دومین اجلاس بین المللی «کمربند - راه» به چین سفر کرده است تاکید کرد تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران از سوی آمریکا بازار نفت و انرژی را غیرقابل پیش بینی کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ولادیمیمر پوتین روز شنبه در جمع خبرنگاران در پکن افزود: بعد از تصمیم ترامپ در زمینه تحریم‌های نفتی ایران، پیش بینی آینده بازار جهانی نفت مشکل است و نمی توان به صورت قطع در مورد آن نظر داد.

وی گفت: در حالی که قرار است تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا از 12 اردیبهشت آغاز شود اما قرارداد ما با اوپک برای حفظ سطح تولید نفت همچنان ادامه دارد و ما سقف تولید خود را افزایش نخواهیم داد.

او گفت: ما همچنین آماده ایم تا نیازهای نفتی شماری از کشورها از جمله چین را تامین کنیم.

رییس جمهوری روسیه ضمن اعلام آمادگی خود برای افزایش تجارت با چین تاکید کرد جنگ های تجاری در حال آسیب زدن به اقتصاد جهانی هستند.

پونیم در مورد جنگ سوریه نیز با بیان اینکه به مبارزه علیه تروریست ها در ادلب ادامه می دهیم گفت: توافق کامل در خصوص اعضای کمیسیون قانون اساسی سوریه دشوار است اما باید این کار را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه عملیات تمام عیار در ادلب سوریه هنوز منتفی نیست گفت: باید پیش از تصمیم گیری در خصوص حمله تمام عیار احتمالی در ادلب سوریه، به جمعیت غیر نظامی آن منطقه فکر کنیم.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز گذشته در دیدار با رییس جمهوری آذربایجان در پکن هم از برگزاری نشست سه جانبه تهران، مسکو و باکو خبر داده بود.

پوتین گفته بود: این نشست مرداد ماه امسال و با حضور «حسن روحانی» و «الهام علی اف» در مسکو برگزار خواهد شد. 

کاخ سفید دوم اردیبهشت سال جاری در بیانیه‌ای اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران که پیشتر به 8 کشور داده بود را تمدید نکند.

این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند و ترکیه قرار گرفته و به نظر می رسد بر تعداد کشورهای معترض به این رویکرد افزوده خواهد شد.

ترامپ با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از 12 اردیبهشت، کشورهایی که به خواسته آمریکا عمل نکنند را به اعمال تحریم تهدید کرده است. 

این در حالی است که اقدام یکجانبه آمریکا موجب نگرانی در بازارهای جهانی شده است بازار نفت با واکنش منفی به این تصمیم، شاهد افزایش سه درصدی بهای نفت بوده که بیشترین میزان افزایش در 2019 بوده است.

دومین مجمع همکاری بین المللی 'کمربند راه' از روز پنجشنبه در پکن آغاز شده و تا امروز شنبه ادامه داشت.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند