کدخبر: ۲۸۰۲۶۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
خروج ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی/ مادورو: از شر وزارت مستعمره آمریکا خلاص شدیم

خروج ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی/ مادورو: از شر وزارت مستعمره آمریکا خلاص شدیم

اقتصادنیوز: نیکولاس مادورو با حضور در جمع حامیانش در کاراکاس جدایی از یک نهاد منطقه‌ای کلیدی موسوم به سازمان کشورهای آمریکایی را مناسب توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت، حامیان نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا شنبه در تجمعی در پایتخت این کشور آمریکای لاتین برای محکوم کردن سازمان کشورهای آمریکایی (اوای‌اس) ۳۵ عضوی که شورای آن اخیرا نماینده منتخب خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت شناخت، حاضر شدند. کشورهای اندکی علیه این قطعنامه رای دادند.

مادورو سال ۲۰۱۷ روند دو سالانه خروج از اوای‌اس را آغاز کرد اما امسال گوآیدو از گروه مذکور خواست تا این رهبر سوسیالیست را نادیده گرفته و در ازای آن گوستاوو تاره را به عنوان نماینده خودش بپذیرند.  

آمریکا و اکثر کشورهای عضو سازمان کشورهای آمریکایی گوآیدو را به عنوان "رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا" به رسمیت می‌شناسند و تاکید دارند انتخاب مجدد مادورو در سال گذشته میلادی قانونی نبوده است. مادورو می‌گوید اوای‌اس حاکمیت ملی ونزوئلا را نقض کرده است.

روز شنبه هم سفیران منصوب از سوی گوآیدو برای نمایندگی او در این منطقه در کلمبیا گردهم آمدند تا درباره راه‌های افزایش فشار دیپلماتیک بر مادورو رایزنی کنند. خولیو بورگس، یکی از نمایندگان گوآیدو از تمایل آنها برای برگزاری مراسم مشابهی برای نمایندگان اپوزیسیون در اروپا در ماه مه خبر داد.

اپوزیسیون ونزوئلا برای برگزاری راهپیمایی سراسری در اول مه که امید دارند از تسلط مادورو بر قدرتش بکاهد، آماده می‌شود. اپوزیسیون ونزوئلا گرفتاری‌های اقتصادی و فساد و سوء مدیریت را حاصل اقدامات مادورو و هوگو چاوز، رهبر فقید ونزوئلا می‌دانند.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا شنبه همچنین خروج کشورش از سازمان کشورهای آمریکایی را آزادی از "وزارت مستعمره آمریکا" توصیف کرد. خورخه آریزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا هم گفت که کاراکاش دیگر رسما عضو اوای‌اس نیست.

مادورو در پیامی توییتری نوشت: ما از وزارت مستعمره آمریکا، ابزار مداخله و همچنین عدم احترام به اصول دموکراتیک و قوانین بین‌المللی رها شدیم. سرزمین پدری بولیواری و مستقل ما به اوای‌اس "خداحافظ" گفت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند