کدخبر: ۲۸۰۲۹۸ لینک کوتاه

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: ایرانی‌ها زیستن در شرایط سخت را آموخته اند

اقتصادنیوز: سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به لغو معافیت های نفتی آمریکا برای خریداران نفت ایران گفت: اقدامات ضد ایرانی آمریکا نتیجه عکس خواهد داشت، چرا که ایرانی ها آموخته اند چگونه در شرایط سخت زندگی کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، پایگاه خبری تایم تورک نوشت: ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه این سخنان را در یک کنفرانس در هند بر زبان آورد.

وی با بیان این که اتحادیه اروپا برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا علیه ایران یک سازوکار تجاری ( اینستکس) ایجاد کرد، افزود: در حال رایزنی برای پیوستن به این سامانه مالی و یا ایجاد یک سامانه مشابه مستقل برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا هستیم.

کالین با اشاره به اینکه دولت ترکیه در حال بررسی گزینه های مختلف است، بر ضرورت تداوم روابط تجاری ترکیه با ایران تأکید کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با بیان اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران نتیجه عکس خواهد داشت، تصریح کرد: ایرانی ها بسیار مقاوم هستند و از سال 1979 (1357 شمسی) آموخته اند که چگونه زیر بار شرایط سخت زندگی کنند.

بعد از اعلام لغو معافیت تحریم های آمریکا علیه خریداران نفت ایران، کشورهای ترکیه و چین با این اقدام آمریکا مخالفت کرده و بر ادامه روابط تجاری با ایران تأکید کردند.

چند روز پیش ترکیه اعلام کرد آنکارا به دنبال مجاب کردن آمریکا به منظور تمدید معافیت های تحریمی در زمینه خرید نفت ایران است.

حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت: آنکارا در تلاش است تا آمریکا را متقاعد کند که به پالایشگاه «توپراش» اجازه بدهد همچنان از ایران نفت خام وارد کند. توپراش بزرگترین واردکننده نفت در ترکیه است. 

آمریکا هفته جاری اعلام کرد معافیت خرید نفت ایران که پیشتر به 8 کشور داده بود را تمدید نخواهد کرد. واشنگتن با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از ماه می، کشورهایی را که به خواسته آمریکا عمل نکنند، به اعمال تحریم تهدید کرده است. این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند و ترکیه قرار گرفته است.

تحریم علیه صادرات نفت ایران پس از آن اعمال شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت سال گذشته به طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم هایی را که طبق این توافقنامه برداشته شده بود بازگرداند.

واشنگتن مدعی شده بود که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما از همان ابتدا در اجرای این سیاست شکست خورد و در نهایت در ماه نوامبر مجبور شد هشت کشور شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان را به مدت 6 ماه از تحریم های نفتی علیه ایران معاف کند. آمریکا اعلام کرده که این معافیت ها از دوم ماه می (12 اردیبهشت) تمدید نمی شود.

اقدامات ضدایرانی آمریکا با مخالفت ها و اعتراض های شدیدی روبرو شده است. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه تصمیم واشنگتن برای تمدید نکردن معافیت خریداران نفت ایران از تحریم های آمریکا را محکوم کرد.

چاووش اوغلو در توییتر نوشت: تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت های واردات نفت ایران به صلح و ثبات منطقه کمک نمی کند و به ملت ایران ضرر می زند.

وی افزود: تحریم های تحمیلی یک طرفه و دیکته های خارجی درباره کیفیت مدیریت روابط با کشورهای همجوارمان را رد می کنیم.

آمریکا گفته که امارات و عربستان کمبود نفت ایران در بازار را جبران می کنند اما چاووش اوغلو اظهار داشت: پالایشگاه های ما با نفت عربستان و امارات سازگاری ندارند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند