کدخبر: ۲۸۱۰۳۶ لینک کوتاه

یک متخصص درمان ناباروری مطرح کرد؛

تاثیر لوازم آرایشی بر باروری زنان

اقتصادنیوز؛ یک متخصص درمان ناباروری درباره استفاده بیش از حد لوازم آرایشی توسط دختران هشدار دارد و گفت: بیشتر لوازم آرایش حاوی هورمون‌های استروژن، سرب و برخی مواد سمی هستند که این مواد بر ذخیره تخمدانی زنان تأثیر منفی گذاشته و می‌تواند سلامت باروری دختران را تهدید و آنان را با مشکلاتی مواجه سازد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «سیمین ظفردوست» عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا گفت: هر چند هنوز بررسی‌های دقیق انسانی در مورد مضرات امواج الکترومغناطیسی انجام نگرفته اما آزمایش‌های بر روی حیوانات نشان می‌دهد که این امواج سبب اختلالات باروی در مردان و زنان می‌شود.

وی افزود: پیشرفت علم و تکنولوژی به‌طور حتم، فواید و مزیت‌های فراوانی برای مردم به همراه دارد، اما این کار معمولاً مضراتی هم در پی خواهد داشت، در مورد امواج الکترومغناطیسی مانند تلفن‌همراه و وای فای هم به‌این‌ترتیب بوده و این امواج در مقابل هم فواید، می‌تواند بر کاهش باروری نقش داشته باشند.

وی اظهار داشت: امواج الکترومغناطیسی بر کاهش ذخیره تخمدانی زنان یا کم شدن تولید اسپرم مردان، می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری به مردم به‌خصوص جوانان توصیه کرد از استفاده بیش از حد موبایل خودداری کنند و در صورت نیاز نداشتن به وای فای، آن را در منازل روشن نکنند.

بیشتر لوازم آرایشی بر ذخیره تخمدانی زنان تأثیر منفی می‌گذارد

وی درباره استفاده بیش از حد لوازم آرایشی توسط دختران هشدار دارد و گفت: بیشتر لوازم آرایش حاوی هورمون‌های استروژن، سرب و برخی مواد سمی هستند که این مواد بر ذخیره تخمدانی زنان تأثیر منفی می‌گذارد.

ظفردوست بیان داشت: بیشتر لوازم آرایشی موجود در بازار، این مشکلات را دارند و استفاده از این مواد می‌تواند سلامت باروری دختران را تهدید و آنان را با مشکلاتی مواجه سازد.

وی با اشاره به اینکه زنان و دختران از لوازم آرایشی بهداشتی استاندارد و مناسب به دلیل قیمت بالای آن استفاده نمی‌کنند، گفت: سن استفاده از لوازم آرایش در کشور کاهش یافته است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا گفت: دختران کشورمان بیش از حد از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند و باید آگاهی داشته باشند که این موضوع می‌تواند در سال‌های آتی برای آنان عواقبی داشته باشد.

وی تأکید کرد: تحقیقات نشان داده دختران جوانی که دانش بیشتری در مورد سلامت باروری دارند، بیشتر این مسائل را رعایت و کمتر در این زمینه دچار مشکل شده‌اند.

ظفردوست تأکید کرد: گنجاندن این مطالب در آموزش‌های دوران نوجوانی، سبب ارتقای آگاهی و سلامت باروی نسل جوان می‌شود و طرح این موارد در مدارس دخترانه می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از مشکلات باروری داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند