کدخبر: ۲۸۱۸۱۹ لینک کوتاه

تاکسی‌های شهری توانایی رقابت با تاکسی‌های اینترنتی را ندارند

اقتصادنیوز: عضو شورای شهر تهران گفت: دریافت مجوز فعالیت برای تاکسی‌های اینترنتی موجب بهره‌مندی آن‌ها از معافیت‌های اعمال شده در پایتخت می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در پایتخت اظهار کرد: تاکسی‌های اینترنتی در پایتخت بدون مجوز فعالیت می‌کنند و این نداشتن مجوز، فعالیت آن‌ها را غیرقانونی کرده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: به دنبال آن هستیم که طبق ضوابط موجود فعالیت تاکسی‌های اینترنتی پایتخت را قانونی کنیم.

علیخانی بیان کرد: برخی از مدیران تاکسی‌های اینترنتی نمی‌خواهند که در چارچوب قانون فعالیت و خدمات خود را به صورت قانونی به مردم ارائه کنند که این کار اشتباه است.

وی افزود: اخذ مجوز برای تاکسی‌های اینترنتی موجب قانونمند شدن کار این تاکسی‌ها، جدی گرفتن معاینه فنی و افزایش ایمنی سفر شهروندان می‌شود و در چنین شرایطی معافیت‌های مالیاتی شامل حال ناوگان حمل و نقل عمومی خواهد شد، در حالی که امروز به این علت که مجوزی برای فعالیت آن‌ها صادر نشده است، از تمام امکانات و معافیت‌ها بی‌بهره هستند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تصریح کرد: طبق قانون حمل هر گونه بار و یا مسافر در سطح و حریم شهرها باید تحت نظارت شهرداری باشد و اشخاصی که تحت نظارت شهرداری فعالیت دارند، از پرداخت ارزش افزوده معاف هستند.

وی با اشاره به وجود ۸۰ هزار تاکسیران در پایتخت گفت: برای کاهش آلایندگی تاکسی‌های شهر تهران از سال گذشته تلاش شده که این ناوگان نوسازی و هیبریدی شود، چراکه در سال‌های اخیر ۵۰۰ هزار تاکسی اینترنتی که پایبند به هیچ گونه ضوابطی نیستند وارد پایتخت شدند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: حال چرا باید به ۸۰ هزار راننده تاکسی فشار وارد کنیم که هر ۶ ماه یکبار به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند و از سوی دیگر نیز فشار بیاوریم که تاکسی‌ها باید نوسازی شوند. این در حالی است که شخصی دیگر با یک خودرو پراید از رده خارج شده در یکی از این شرکت‌های تاکسی اینترنتی مشغول فعالیت است و نه به دنبال معاینه فنی می‌رود و نه به مسائل دیگر اهمیت می‌دهد.

علیخانی افزود: حال رانندگان تاکسی با تمام هزینه‌ای که انجام می‌دهند توانایی رقابت با کرایه ارزان تاکسی‌های اینترنتی را ندارند، زیرا تاکسی‌های اینترنتی کیفیت خدمات و ایمنی مسافر را فدای کرایه ارزان می‌کنند.

وی تاکید کرد:  تاکسی اینترنتی شغل خوبی است اما باید توجه داشت که فعالیت این قبیل تاکسی‌ها باید تحت نظر قانون و شهرداری تهران باشد که امروزه این فعالیت به صورت غیرقانونی است و بر فعالیت آژانس‌های کرایه اتومبیل اثر گذاشته‌اند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: تاکسی‌های اینترنتی باید ضوابط را رعایت کنند و تحت نظارت مستمر باشند و خدمات را قانونی ارائه کنند و در مقابل از معافیت‌ها نیز بهره‌مند شوند.

علیخانی تاکید کرد: تاکسی‌های اینترنتی اگر قانونمند عمل کنند، از مزایایی چون طرح ترافیک و حلقه دوم ترافیک بهره‌مند می‌شوند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: طرح تاکسی‌های اینترنتی به دلیل اینکه فاقد مجوز هستند در قالب آزاد محاسبه می‌شود که بیشتر آن‌ها برای فرار از جرایم، به مخدوش کردن پلاک خودرو و یا تقلب در ورود و خروج به محدوده ترافیک اقدام می‌کنند.

وی افزود: برخی از شرکت‌های تاکسی‌های اینترنتی از گرفتن مجوز سرباز می‌زنند و به طور حتم به دنبال درآمد نامشروع و دور زدن قانون برای کسب منافع خود هستند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران که با حضور برخی از مدیران عامل شرکت‌های تاکسی اینترنتی و نماینده تاکسیرانی برگزار شد، گفت: در این جلسه موضوعات پیرامون قانونمند شدن فعالیت شرکت‌های تاکسی اینترنتی مورد بحث و موشکافی قرار گرفت و در نهایت به مدیران آن‌ها تأکید کردیم که عمل در چارچوب قوانین به طور حتم به نفع آن‌ها است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند