کدخبر: ۲۸۱۸۷۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رهبر انقلاب در پایان محفل انس با قرآن کریم:

قرآن یک اثر هنری بی‌نظیر است/ دوره‌های خانگی قرآن باید احیا شود

اقتصادنیوز :حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه قرآن یک اثر هنری بی‌نظیر است، تاکید کردند: دوره‌های خانگی قرآن باید احیا شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پایان محفل انس با قرآن کریم طی سخنانی اظهار داشتند: قرآن یک اثر هنری بی نظیر است. آن چیزی که در درجه اول دل‌ها را مثل مغناطیس جمع کرد به سمت اسلام همین جنبه هنری قرآن بود.

ایشان افزودند: این اثر هنری را باید هنری اجرا کرد. وقتی مخاطبی دارید و قرآن را به شکل مجلسی می‌خوانید مخاطب را باید تحت تأثیر قرار بدهید. اینجا هنر بایستی بیاید وسط میدان نقش ایفا کند. این مخاطب را با هنر می‌شود تحت تأثیر قرار داد. این تلاوت‌هایی که ما می‌شنویم و تشویق می‌کنیم و تأیید می‌کنیم، معنایش این است. البته به شرط این که این جنبه تلاوت هنری درست انجام بگیرد.

رهبر انقلاب تاکید کردند: بنده بارها به دوستان سفارش می‌کنم قرآن را جوری بخوانید که می‌خواهید معانی را تفهیم کنید. مثل شیخ عبدالفتاح شعشاعی و مصطفی اسماعیل که روی جملات و کلمات تکیه مناسب می‌کنند. بعضی می‌فهمند چه دارند می‌کنند. جوری می‌خوانند که گویا شما مخاطب کلام خدا قرار می‌گیرید.

حضرت آیت الله خامنه ای تصریح کردند: یکی از کارهایی که خیلی مهم است این است که جلسات قرآن را زیاد کنیم. در گذشته، آن زمانی که ما بودیم در عرصه و می‌دیدیم، توجه قرآنی یک هزارم الان هم نبود، اما بعضی از عادتهای خوب وجود داشت که یکی از آنها، همین دوره‌های خانگی قرآن بود. مساجد را پایگاه قرآن قرار بدهید. دو جور می‌شود [این کار را کرد]؛ یکی این که دور هم جمع بشوند و اساتید تذکرات را بگویند؛ یکی هم این که جمع بشوند و یک نفر برود بالای منبر و بخواند.

ایشان ادامه دادند: این کار البته کم‌کم معمول شده؛ من واقعاً کاری که در ماه رمضان‌ها در مشهد و قم و … راه افتاده که یک جز را همه می‌خوانند، واقعاً لذت میبرم. این حرکت که از قم هم شروع شد خیلی کار خوبی است. این بایستی در مساجد مختلف در طول سال تکرار بشود. مساجد گوناگون پایگاه‌های قرآن باشند. یک نفر قرآن بخواند، و به ترجمه هم نگاه کنید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند